2013. december 29., vasárnap

Narancsos-mézes csirke


Már tavaly is hasonló volt a karácsonyi vacsoránk, de idén sikerült tökéletesen. Találtam egy receptet,amelyben egyben sült combok voltak, az volt a kiindulópontom, a többit a fantáziámra bíztam. Bátran merem ajánlani minden kezdő, illetve kisgyermekes háziasszonynak, mert az előkészítésen kívül nem igényel különösebb gondoskodást és a körettel sem kell bíbelődni!!:)

Hozzávalók:
1 egész csirke (1,5-2 kg között)
3 közepes krumpli
1 fej fokhagyma
2 közepes narancs
2 sárgarépa
1 fehérrépa
(+bármilyen zöldség,amit szeretünk)
4 evőkanál méz
Fűszerek: só,bors, petrezselyem (nálam szárított), bazsalikom, kakukkfű

Előveszünk egy közepes méretű,magas oldalú tepsit, amibe kb 1-2 evőkanálnyi olívaolajat locsolunk (ha nincs,jó a napraforgó is). Begyújtjuk a sütőt 200-220 fokra kb. A zöldségeket megpucoljuk, a fokhagymákat gerezdekre szedjük, a többi zöldséget hosszúkás csíkokra vágjuk (nem kell nagyon tökéletesre,csak ahogy a krumplit vágjuk a paprikás krumplihoz). A narancsot alaposan megmossuk, a csirkét is. Az egyik narancsot négybe vágjuk, és a megtisztított csirke belsejébe dugjuk,3-4 gerezd fokhagymával együtt. Ezután egy spárgával,vagy vastag cérnával összekötjük a pipi lábait. Behelyezzük a tepsibe, megsózzuk,megborsozzuk mindkét oldalát, amit kicsit elmasszírozunk rajta. Aztán cicivel felfelé hagyjuk. 
A feldarabolt zöldségeket és a maradék fokhagymagerezdeket a csirke köré szórjuk. Meghintjük a zöldségeket is sóval és borssal, kevés olajat (1-2evőkanál) locsolunk rá, majd villával picit megforgatjuk az olajban a zöldségeket. Ezután az egész tepsit (zöldség+csirke) megszórjuk petrezselyemmel (az olyan főzési analfabétáknak, mint amilyen én voltam tavaly, leírom,hogy kb egy evőkanálnyi), kakukkfűvel (1 teáskanálnyi), bazsalikommal (1 teáskanálnyi). A mézet a másik narancs kifacsart levével összekeverjük, majd kb 2-3 evőkanállal rálocsolunk az egészre belőle, a maradékot félretesszük. Alufóliával lefedjük a tepsit és sütöbe toljuk. 
Fél óra sütés után kivesszük, kanállal kicsit megforgatjuk a zöldségeket, majd újabb 2-3 kanál narancsos-mézet csurgatunk rá. Visszafedjük a fóliával és visszatesszük. 
Fél óránként ismételjük meg ezt a műveletet. Ha elfogyott a mézes-narancs, akkor a csirke körüli szafttal locsoljuk át az egészet. Összesen másfél óra sütés után, miután megismételtük a forgatás-locsolást, levesszük a fóliát és az utolsó fél órára anélkül tesszük vissza. Nekem két óra elég volt, ne ijedjünk meg a sötèt foltoktól, mert a méz karamellizálódása okozza. Isteni lesz és nem ég meg, ha locsolgatjuk. Ha úgy véljük kéne még sülnie, újra fóliázva visszatehetjük további 10-20 percre. Frissen fogyasztva a legjobb, és bár sokáig sül, és rettenetesen hosszú a leírása, higyjen nekem mindenki, pofon egyszerű elkészíteni! :) Mindenkinek jó étvágyat kívánok hozzá! 

2013. december 24., kedd

Csokoládés pöfeteg


Igazából évek óta tervezem ennek a keksz-félének az elkészítését, csak az volt a problémám ezzel,hogy féltem túl hamar elfogy. Félelmem beigazolódott. A gyors fogyasztás mindenkit fenyeget,de súlyos vétek lenne kihagyni ezt a pofon egyszerű és mennyei ízű finomságot!

Hozzávalók:
 20 dkg étcsoki
 10 dkg vaj
 2 tojás
 20 dkg cukor (nálam nád)
 25 dkg tk. liszt
 fél csomag sütőpor
 3 dkg kakaópor
 2-3 evőkanál tejszín
 porcukor a forgatáshoz

A csokit vízgőz fölött megolvasztjuk a vajjal. Amikor már összeolvadt, hozzákeverjük a tojást, a cukrot és alaposan elkeverjük. Utána hozzádjuk a maradék hozzávalót. Ilyenkor még kicsit folyékony massza, épp ezért lefedve kb 1 órára hűtőbe tesszük. Ezután golyókat formálunk belőle.
Előmelegítjük 160-170 fokra a sütőt. Ezután porcukorba forgatjuk őket
őket. Jó alaposan, vastagon legyen rajta úgy lesz sütés után igazán szép. Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk őket,egymástól távol,mert alaposan megnőnek.
Ezután sütőbe tesszük és kb 10-12 perc alatt megsütjük őket. Ekkor még nagyon puhák és törékenyek. Várjunk vele néhány percet, mielőtt tálcára, vagy tányérra szedjük. Amikor teljesen kihűlt, kívül ropogós lesz, belül pedig szép puha. Jó étvágyat hozzá!
Hát nem megéri?!.... :)

2013. december 10., kedd

Gyors pizza


Ismét futkosós napunk volt. Egyre vittem Lucát oltásra, persze tegnap lefekvés előtt ugrott be, hogy meg is kellene venni az oltóanyagot. Emiatt korábban kellett indulnom... és persze mikor alszanak jól a gyerekek reggel? Amikor eldöntöd,hogy az első korai megébredés/visszaaltatás fázisnál kikelsz az ágyból. Na ez az,ami kimardt, így 8-ig aludtam. Akkor meg ugye a kapkodás, mindketten farkaséhesek, én csak a kávémra vágynék..stb. Így nem maradt idő ebédre, azt viszont muszáj, hát miután hazaértünk kitaláltam,hogy sütőporos tésztát csinálok, a gyors tejfölös alapommal. Összesen 45 perc volt, mire ehettünk. Ennél még a futár se gyorsabb! ;)

Hozzávalók:

500g liszt
2 ek. olíva vagy sima olaj
1 ek. oregánó (elhagyható)
1 tk. só
Fèl csomag sütőpor
1 kis poharas tejföl
2 dl víz
2 gerezd fokhagyma
2-3 szelet felvágott (esetemben sonka)
só,bors
sok sajt (nekem kb 15 dkg)

Begyújtjuk a sütőt 200-220 fokra. A lisztet, az olajat, az oregánót, a sót 1 evőkanál tejföllel, a sütőporral, ès vízzel összegyúrjuk. Ne adjuk hozzá az összes vizet,mert a liszttől függ mikor lesz gyúrható/nyújtható állagú. Amikor kèsz, a tepsi mèretère vágott sütőpapíron kinyújtjuk, kb a tepsi formájára. Belerakjuk a tepsibe.
A maradèk tejfölt az átnyomott fokhagymával, ízlès szerint sóval ès borssal elkeverem, majd megkenem vele a tèszta tetejèt.
Ha van otthon paradicsom, vagy újhagyma, vagy bármilyen zöldsèg,amit szivesen eszünk pizzán, azt is tegyük rá. Nekem ez az újhagyma volt. Ezután a felvágottat eltèpkedjük csíkokra, ès a zöldsègek tetejère tesszük.
A sajtot (minèl többet) kis lyukú reszelőn lereszeljük ès az egèsz alap tetejère halmozzuk. Berakjuk a sütőbe ès addig sütjük míg a tèszta szèle ès a sajt picit világosbarna lesz. Utána kivesszük, ès szeletelhetjük. Jó étvágyat!!

2013. december 5., csütörtök

Mama- és Baba-barát rizses hús




Hogy miért kapta ezt a nevet? Mert Mamabarát, hiszen nincs sok meló vele, egy óra alatt kész az egész, ezalatt pedig igazából csak oda kell tenni, aztán rotyogni hagyni. Baba-barát, mert nem kell nagy darabokat vagdosni, hanem szépen összeáll, de közben teljesen puha, amitől könnyű kanalazni. Semmilyen tejtermék, vagy egyéb tejszármazék nincs benne, így korán lehet vele kisebb változtatásokkal kísérletezni. Bátran variáljuk. Nem néz ki bíztatóan, de annál finomabb - mi sem bizonyítja ezt jobban, mint, hogy a húst kerülő kicsi fiam úgy tömte magába, mintha kötelező lenne. :)

Hozzávalók:

2 bögre rizs
4 bögre víz
1 ek. Olaj
Só, bors

50 dkg darált hús (nálam pulyka, mi azt szeretjük a legjobban - meg a marha darált husit, de azt aranyárban mérik)
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 nagyobb sárgarépa
2 dl víz
Só, bors, édes pirospaprika és majoranna (én egy kevés oregánót is tettem hozzá, de ki hogy szereti)

A hagymákat, és a répát kis kockákra vágjuk. Kevés olívaolajon megdinszteltem előbb a hagymát, majd rá a fokhagymát és a répát egyszerre,

 picit megpirítottam, majd rádobtam a darált husit, amit szintén megpirítottam, rá két teáskanál pirospaprika, ízlés szerint a fűszerek, majd a víz, lefedjük, és forrás után alacsony lángon pároljuk.

Amíg párolódik, egy evőkanál olívaolajon fehéredésig pirítjuk a rizst folyamatos kevergetés mellett. Ha már zömében fehér, akkor felöntjük a négy bögre vízzel, sózzuk, borsozzuk, majd lefedve, alacsony lángon főzzük. A lényeg, hogy gyakran kevergessük.


Kb fél óra alatt, mind a kettő puhára párolódik, ekkor összekeverjük őket (mindegy melyiket melyikhez), megrottyantjuk (2-3 percig összefözzük), majd lezárjuk a gázt és hagyjuk fedő alatt összepuhulni, összeérni az ízeket.

Jó étvágyat!

2013. december 4., szerda

Rákóczi-túrós


Tavaly nyáron kaptam névnapomra egy süteményes könyvet. Nők Lapja Konyha 100 legjobb sütije a címe. Nagyjából a felét már megsütöttem különböző alkalmakra. Most sem történt másként. Nővéremnek szerettem volna valami apróságot, születésnapjára. Gondoltam sütök egy tepsi Rákóczi-túróst, aztán vágok belőle  egy körformát és így olyan lesz,mint egy torta. Nos...így sikerült... :)

Hozzávalók:

Tésztához:
30 dkg finomliszt
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 egész tojás

Töltelékhez:
50 dkg túró
1 egész tojás
2 ek. búzadara
10 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
ízlés szerint mazsola (én kihagytam)

A tetejére:
4 tojásfehérje
16 dkg kristálycukor
30-35 dkg baracklekvár (nekem ez saját készítésű volt)

A sütőt előmelegítjük 180 fokra,gázsütőn közepes fokozatra.

A tésztával kezdjük: a lisztet a porcukorral együtt elmorzsoljuk a vajjal. A tojást hozzáadva tésztává gyúrjuk,majd lisztezett felületen tepsi napgyságúra nyújtjuk (nekem egy kozepes méretű zománcozott 6000éves tepsim van,abban készítettem). A tésztát tepsibe rakjuk,majd alaposan megszúrkáljuk villával, sütőbe toljuk és világosbarnára sütjük.

Ezután jön a töltelék. Amíg sül és langyosra hűl(ha kivettük, ne kapcsoljuk ki a sütőt), elkészítjük: a hozzávalókat egy tálban alaposan összekeverjük. Amikor az alap kihűlt, vékonyan megkenjük baracklekvárral, majd ráhalmozzuk a túrós masszát és elegyengetjük. Visszatesszük a sütőbe további 5-8 percre (nekem kellett a 8). Egyszerű elősütést végzünk ezzel a művelettel.

Amíg készül (és akkor most eltérnék a garantált siker érdekében az eredeti recepttől) elkészítjük a habot: a tojásfehérjével elkevert cukrot vízgőz fölött addig kevergetjük, míg a cukor fel nem olvad. Ezt egyszerűen kanállal vagy villával végezzük. Tényleg az a fontos, hogy elolvadjon a cukor. Ne főzzük! Amikor a cukor elolvadt, keverőtálba öntjük és 10 percig folyamatosan keverjük robotgéppel (fontos,hogy minimum 10 percig, így tartja majd az alakját a hab). Amikor kész (ha van nyomozsákba) egy egyszerű uzsonnás zacskóba töltjük, melynek egyik sarkát kb 1-1,5 centi szélesen kivágjuk. Ezzel a házi habzsákkal csíkokat húzunk, berácsozzuk a túrós töltelék tetejét. Amikor készen vannak a rácsok, kiskanál segítségével a rácsok közötti részbe baracklekvárt csepegtetünk (kitöltse az üres részt). A lángot kisebbre vesszük, a hőmérsékletet mérsékeljük a sütőben kb 160 fokra. Ezen a hőmérsékleten sütjük kb 8-10 percig, míg a hab aranybarna lesz.

Jó étvágyat!


2013. november 24., vasárnap

Csokis-diós keksz



Van egy sötétkék színű, nagyon szép, kemény kötésű füzetem. Ezüstös non-figuratív vonalak díszítik. Ebben bújnak meg az én dédelgetett receptjeim, amiket akkor kezdtem gyűjteni, amikor elköltöztem otthonról,a kollégiumi években. A leg(első apró kis titok volt ez a recept. Amerikai ismerőstől kapott csokis keksz, amit ma tovább gondoltam  Lecsökkentettem a csoki mennyiséget a felére és diót tettem helyette. Mennyei!!! A variációk tárháza végtelen. Engedjük bátran szabadjára a képzeletünket!

Hozzávalók: (25-26 diónyi darabhoz)

25 dkg liszt (én 10 dkg finom és 15 dkg tk tönköly lisztet használtam)
20 dkg vaj
10 dkg cukor (esetemben most nádcukor)
2 tojás sárgája
10 dkg durvára vágott étcsoki
10 dkg durvára vágott dió
Fél csomag sütőpor
4 ek. víz
csipet só

Előmelegítjük a sütőt közepes lángra vagy 180 fokra.
A vajat a liszttel elmorzsoljuk, a diót, csokit feldaraboljuk, majd a vajas liszthez adjuk a maradék hozzávalót.

A diót, csokit is beleszórjuk, majd könnyed mozdulatokkal ragacsos tésztát gyúrunk belőle. Kicsit tapad a kezünkhöz, úgy jó.

Sütőpapírral bélelünk egy tepsit vagy sütőlemezt, amire kb diónyi halmokat halmozunk egymáshoz nem túl közel. Én most megformáztam golyó formájúra, de sokszor csak fogok egy kiskanalat kiszedek egy nagy darabot a tésztából és a sütőpapírra dobom. Nem a külső most a lényeg.
Ha tele van a tepsi betesszük a sütőbe,majd gyakori tekintgetés mellett kb 10 perc alatt készre sütjük. Onnan látni, hogy kész van, hogy a teteje a halmoknak már nem csillog, nem mázas,hanem kicsit száraz, illetve korbe a széle halványan barnul. Akkor kivehetjük. Ilyenkor nagyon puha még,könnyen törik. Ha kihűlt, akkor lesz igazán kekszes, és jól záródó dobozban akár egy hétig eltartható (bár erősen kétlem, hogy marad addig belőle:)
Jó étvágyat!

2013. november 18., hétfő

Aranygaluska - nálam



2009 október 1-én költöztünk ide,akkor az elsők között volt ez a sütemény, amit megsütöttem. Kornél születése előtt gyakran készítettem, utána is néhány hónapig, aztán elvitt a kelt tészták szele. Belekezdtem kísérletezni, és a feledés homályába merült. Nemrég említettem, hogy kaptunk egy nagy adag diót olcsón. Nos, meg is lett az indok arra, hogy leporoljam a régi receptet. Fontos, tudni, hogy a tészta elkészítését anyukámtól tanultam.

Hozzávalók a tésztához:
50 dkg finomliszt
3 dl tej
6 dkg olvasztott vaj vagy margarin
2 tojás sárgája
2 dkg élesztő
5 dkg cukor
Csipet só

Hozzávalók a rétegezéshez:
Kapcsos tortaforma (23 cm)
15 dkg darált dió
10 dkg porcukor
8 dkg olvasztott vaj

Hozzávalók a vanília sodóhoz:
1 l tej
3 tojás sárgája
4 ek. cukor
2 csomag vaníliás cukor vagy egy rúd vanília kikapart magja
3 ek. liszt

Kezdjük a tésztával: mérjük ki egy nagy tálba a lisztet, közepébe mélyedést készítünk, majd a tejet meglangyosítjuk. 2 dl tejet és az összes többi hozzávalót a mélyedésbe öntjük, majd elkezdjük dagasztani. Ha kell a maradék 1 dl tejet is hozzáadhatjuk (nekem nem kellett). Rugalmas tésztát kell kapnunk, mely szépen elválik a tál falától. Letakarjuk, vagy lefedjük és szélvédett helyen kb egy óra alatt a duplájára kelesztjük.
Ezalatt elkészíthetjük a rétegezéshez szükséges hozzávalókat. A formát vajazzuk ki, majd liszt helyett dióval is szórjuk meg a forma belsejét (úgy, ahogyan a liszttel tennénk). A darált diót a porcukorral keverjük el, majd a vajat olvasszuk fel.

Amíg kel a tészta belefér a sodó elkészítése is. Abba az edénybe,amelyben szándékozzuk megfőzni a sodót, mérjük ki a hozzávalókat a tej kivételével. Mikor mindent beletettünk egy kevés tej hozzáadásával (max 2 dl) csomómentes masszát keverjünk habverővel. Amikor ez kész, akkor öntjük fel a maradék tejjel folyamatos kevergetés mellett. Rárakjuk a tűzre, ahol közepes lángon folyamatos kevergetés mellett felforraljuk, majd a lángot kicsit lejjebb véve sűrűsödésig keverjük. Ha kész félretesszük hűlni és néha megkeverjük, hogy ne varradodjon be a teteje.

Amikor megkelt a tészta, kicsit átgyúrjuk majd kb fél cm vastagra nyújtjuk lisztezett deszkán. Pogácsaszaggatóval vagy pohár szájával kisebb köröket szúrunk ki belőle, majd egy rétegben lerakjuk a tepsi aljára. Nem szükséges túl szorosan tenni őket. Amikor tele lett az első sor, akkor kenjük meg olvasztott vajjal, majd szórjuk meg bátran cukrozott dióval. Ugyanígy folytatjuk, míg el nem fogy a tészta. Amikor kész a tetejét is megszórjuk dióval (nekem a legtetejére nem maradt). Konyharuhával letakarva kb 30percig kelesztjük.

Amíg kel a tészta kb 170fokra, gázsütön a közepesnél eggyel kisebb fokozatra (nekem 8fokozatos) állítjuk a sütőt, előmelegítjük.
Amikor megkelt a tészta a sütöbe tesszük és kb 20-30 percig sütjük (lehet hogy tovább is), lényeg hogy a teteje szép aranybarna legyen.
Jó étvágyat hozzá!

2013. november 13., szerda

Csokis-vaníliás ekler fánk




Szüleim vettek 30 db tojást 600 forintért, annyi volt,hogy közeli lejáratúak voltak. Emiatt az utóbbi napokban sokat sütiztünk: hétfőn piskóta csokiöntettel,kedden sütőben sült mákos guba és ma a maradékra ekler fánk. Szeretem az ekler fánkot,de az égetett tésztával még csak most barátkozunk. Egész eredményesnek bizonyul.

Hozzávalók a tésztához:
1,25 dl tej
1,25 dl víz
nagy csipet só
1,5 dkg cukor
11 dkg vaj
15 dkg liszt
5-6 tojás (ha kisebb méretű,akkor kell belőle 6)

Hozzávalók a csokis krémhez:
4 dl tej
2 evőkanál liszt
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
2 tojás sárgája
4 evőkanál cukor

Hozzávalók a vaníliás krémhez:
4 dl tej
4 evőkanál lisz
2 tojás sárgája
4 evőkanál cukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor, vagy egy fél vaníliarúd kikapart magja

Ami még kell a krémekhez:
2 dl habtejszín

Tetejére:
5 dkg étcsoki
1 evőkanál vaj(!)

A tésztához a liszten és a tojáson kívül minden hozzávalót edénybe teszünk,majd a vaj olvadásáig közepes lángon főzzük. Előmelegítjük a sütőt 200 fokra eközben. Amikor a vaj is felolvadt,akkor a lisztet belekeverjük a folyadékba. Amikor már elvált a tészta az edény falától, akkor vegyük le a tűzről és tegyük egy keverőtálba. Robotgép segítségével elkezdjük keverni ezáltal hűteni a masszát, majd kb 3-4 perc keverés után egyenként, alaposan belekeverve hozzáadjuk a tojásokat. Amikor simára kevertük, sütőpapírral bélelt tepsire kanállal halmokat rakunk, vagy habzsákból(amit készíthetünk sima uzsis zacskóból) nyomjunk 8-10 centi hosszú csíkokat, vagy gömb formákat. Vizes ujjunkkal simítsuk el a tetejét a halmoknak majd mehet a sütőbe eleinte 8-12 percre, majd mikor szépen feljött a tészta, mérsékeljük a hőmérsékletet 170-180 fokra, és további 6-10 percig sütjük (sütő válogatja, figyeljük a tésztánkat). Amikor kész, félretesszük.

A krémhez a tejen kívül minden hozzávalót edénybe mérünk, majd kevés tej hozzáadásával, kézi habverővel csomómentesre keverjük. Ezután mehet bele a többi tej, majd közepes lángon folyamatos kevergetés mellett sűrűsödésig főzzük. Így járunk el mindkét krém esetében, majd tegyük félre, míg teljesen kihűl. Ezalatt habbá verjük a tejszínt robotgép segítségével. Amikor a krémek kihűltek a tejszínt elfelezzük és a felét az egyik, másik felét a másik krémmel elkeverjük. Kicsit habosabb krémet kapunk.

Ha kihűlt a tészta, akkor olvasszuk meg a csokit a vajjal, majd egy kenőtoll segítségével kenjük meg a tetejüket vele.

Ha megszilárdult a csoki a tetején, vágjuk félbe a tésztákat. Kiskanál segítségével alulra a csokis, majd arra a vaníliás krémet halmozzuk. Óvatosan a mennyiséggel, pikkpakk hajlamos szétfolyni. Majd a krém tetejére illesszük a tészta tetejét.
Fogyaszthatjuk azonnal, de hűtőbe téve egy-két óra alatt kicsit megszilárdul a krém.
Jó étvágyat hozzá!

2013. november 7., csütörtök

Almás pite - könnyen :)

Múlt héten párom kapott egy rekesz almát a főnökétől. Kornél imádja az almát, no de nem ennyire... SajnosLucának fáj tőle a hasa, így elkezdtem gondolkodni alternatív felhasználási módokon. Egyik ilyen lett az almabefőtt (nem titkolt szándékom az,hogy megkóstoltatom így az almát Lucával). A másik ilyen az almás pite. El kezdtem keresgélni,és nagyon hamar ráleltem a tökéletes pitére Pistuc receptje alapján. mivel kicsit zavaros a recept leírása,ezért itt összegzem Nektek. De ha egy jót szeretne nevetni valaki,vagy alaposabb képeket látni, akkor minde nképpen olvassa el a fent említett bejegyzést.

Hozzávalók a tésztához:
25 dkg finomliszt
10 dkg teljes kiörlésű tönkölyliszt (ha nincs,jó a sima is)
14 dkg porcukor
14 dkg vaj
1 egész tojás
1-2 evőkanál tejföl
1 csomag sütőpor

Hozzávalók a töltelékhez:
2 kg alma (hámozás,tisztítás előtt mérve)
3 teáskanál fahéj
12 dkg nádcukor (ha nincs lehet fehér cukor)
1 csomag vaníliás cukor (vagy egy rúd vanília kikapart belseje)

További hozzávalók:
3-4 ek. zsemlemorzsa
3-4 ek. darált dió
1 tojás a kenéshez

A tésztával kezdjük: elmorzsoljuk a vajat a kétféle liszttel és a porcukorral. Majd beleütjük az egész tojást és előbb egy kanál tejföllel,vagy ha nem áll össze  akkor adjunk hozzá még egy kanál tejfölt.Kissé ragacsos tésztát kell kapnunk, amit folpackba csomagolunk és 1-2 órára hűtőbe tesszük.
Ezután míg kel a tészta elkészíthetjük a tölteléket. Az almát kimérjük, meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük, majd kinyomkodjuk belőle a levét. Ezt a munka után elfogyaszthatjuk! Miután kinyomkodtuk, a töltelék többi hozzávalójával elkeverjük. Ismét ereszt majd egy kis levetm, de az már maradhat rajta.
Amikor a tészta nyújthatóvá szilárdult, béleljük ki sütőpapírral a tepsit (nekem kb 25x35os), úgy, hogy az oldalára is felérjen a papír. Majd a sütőpapírt és a nyújtófát belisztezve kinyújtjuk a tészta 4-5 dekával több, mint felét. Amikor kész berajuk as tepsibe úgy, hogy az oldalára is felérjen a tészta. Megszórjuk az alapot a morzsával és a dióval, majd ráhalmozzuk az almát kisebb kupacokban, majd villával egyenletesre simítjuk a tölteléket.
Amikor ez kész a tészta maradékát is kinyújtjuk, majd beborítjuk vele a tölteléket. Elegyengetjük a szélén és mindenhol a tésztát, majd lekenjük egy felvert tojással, végül megszurkáljuk. Nekem a gázsütőm közepes fokozatán elég volt neki 30 perc. Amúgy kjb 190 fokon ír 40 percet. Amikor kihűlt szeletelhetjük is. Jó étvágyat!

2013. november 6., szerda

Fahéjas-mézes-diós muffin


Kaptam diót szüleim munkahelyén árulja az egyik kollégájuk. Nagyon-nagyon finom,igazán megéri az árát. Így viszont
az a baj,hogy állandóan valami diós finomságon töröm a fejem. Ráadásul karácsonyi hangulatom is lett. Így pattant ki tökfejemből ez a recept.

Hozzávalók (nekem 17 db lett belőle)

2,5 dl tej
1 tojás
0,8 dl olaj
10 dkg nádcukor
2,5 dkg méz
2 marék dió durvára vágva
25 dkg liszt (enyém most teljes kioörlésű)
1 teáskanál szódabikarbóna
1 tk. sütőpor
Fél tk. őrölt fahéj

A leírt sorrendben tálba mérjük a hozzávalókat,majd alaposan elkeverjük kézi habverővel. Papírkosárral bélelt muffin formába szedjük, 2-2 evőkanállal tegyünk mindegyikbe. Előmelegített 180fokos sütőben kb 20 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük (én fogpiszkálóval szoktam). Jó étvágyat!

2013. szeptember 27., péntek

Fahéjas muffin, habbal - tejmentesen


Nagyon vágytam egy fahéjas finomságra. Talán a hirtelen beköszöntött, hűvös ősz, talán az, hogy régen ettem fahéjas édességet, nem tudom. A lényeg, hogy a minap újra a konyhapulthoz álltam. A másik, amit régen szerettem volna megmutatni az az, hogy hogyan készül a tökéletes habcsók alapja. Ez van ugyanis a muffinok tetején is. Kívül ropogós, belül puha és olvad az ember szájában.... Imádom, bár nagyon nem diétás. De ez ilyenkor nagyon nem zavar!!

Hozzávalók a muffinhoz:
2,5 dl víz(ha nem fontos,akkor mehet bele tej is a víz helyett)
1 dl olaj
12,5 dkg cukor (nád vagy sima, mindegy)
1 tojás
25 dkg liszt
1/2 tk. fahéj
1 tk. sütőpor
1 tk. szódabikarbóna

Tojáshabhoz:
Amennyi a tojásfehérje grammra, annak a másfélszeresére van szükség cukorból.
Nekem 62 g fehérjém volt most,
ahhoz adtam 93 g cukrot.

Begyújtom a sütőt 180 fokra, gázsütőn közepes fokozatra. A vízet az olajat,a cukorral és a tojással alaposan elkeverem. Ezután beleteszem a lisztet,sütőport, szódabikarbónàt,fahéjat és alaposan elkeverem.
Kibélelem a muffinformát kis sütőpapír kosárkákkal és belerakom a masszát. Ez pont 12 db-ra elegendő. Sütőbe teszem és 15-20 perc alatt készre sütöm. Tű, vagy fogpiszkáló segítségével ellenőrizzük ragad-e még a közepe.

Amíg sül a süti, elkészítjük a habot:
A tojás fehérjét és a cukrot elkeverjük, majd vízgőz fölött folyamatos kevergetés mellett addig hevítjük,amíg a cukor fel nem olvad. Ezt kanállal, vagy villával ellenőrizzük.

Amiután felolvadt (keverőtálba öntjük,ha szükséges), magas fokozaton robotgéppel kemény habbá verjük.
Én ezt úgy szoktam elérni, hogy beállítom a konyhai órát, de lehet stoppert bármit, és 10 percen át keverem. Míg egy kő kemény fényes habot nem kapok.
Amikor kész a muffin, még forrón egy másik tepsire vagy fém tálcára sorakoztatjuk (én az utóbbit szoktam). Majd habzsák vagy kanál segítségével a muffinok tetejére halmozzuk a habot. Én kb két evőkanálnyit szoktam rátenni. Majd a frissen lekapcsolt sütőbe teszem tálcával/tepsivel együtt, és hagyjuk kihűlni a csukott ajtajú még forró sütőben. Ilyenkor lehet menni altatni a gyerekeket vagy ilyesmi, mert legalább fél órát várni kell vele. Én 11kor szoktam elkezdeni az egészet, és amikor habbal a sütőbe teszem, akkor ebédeltetem meg a kicsiket, majd elaltatom őket, így sokszor másfél órán át szárad a hab a sütőben. Aminek köszönhetően lesz olyan tökéletes.
 És íme a néhány falatnyi mennyország:
Jó bűnözést kívánok! ;)


2013. szeptember 23., hétfő

Lasagne - házi készítésű szósszal


Manapság próbálok a lehető legtöbb dolgot házilag elkészíteni. Elsősorban azért, mert ebben legalább tudom,hogy mi van. De őszintén szólva élvezem is a próbálgatàst. Ez egy elég jól sikerült próba. Alapnak kiváló lasagnehoz és bolognaihoz is. Érdemes kipróbálni, és akàr tovább gondolni.

Hozzávalók:
2 nagy fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
500 g darált hús (én pulykát használtam)
800 g paradicsomlé (én paradicsomkonzervet használtam, de nem sűrített paradicsomot)
250 g lasagne tészta
Kb. 15 dkg reszelt sajt
Fűszerek: só,bors,bazsalikom, kakukkfű, oregánó, szerecsendió

Futtassuk meg egy kevés olajon a kockára vágott hagymát és pároljuk üvegesre, ha ez megvan, mehet bele a fokhagyma és a darált hús. Pirítsuk meg, majd fedjük le az edényt.
Ezután kb 20 percig pároljuk. Amikor már majdnem puha, akkor öntsük bele a paradicsomot és fűszerezzük meg a fent leírt fűszerekkel ízlés szerint. További 10-15 percig főzzük össze.
Amikor ez készen van, akkor egy nagyobb tepsit, vagy jénait előveszünk, kivajazzuk(olajozzuk), majd az alját meglocsoljuk szósszal. Rakunk rá egy sor tésztát, jó szorosan. Rá a szósz,bőven husival (ha van plusz sajt, szórjunk ide is egy sort),majd egy sor tészta, a maradék husi szósszal, tetejére tészta és a maradék szósz, plusz jó vastagon a sajt. Mehet be a sütőbe, kb 200-220 fokra, és addig sütjük, amíg a tetején a sajt meg nem pirul.
Jó étvágyat!

2013. augusztus 18., vasárnap

Barackdzsemmel töltött, kakaós muffin - tejmentesen, nádcukorral


Ma egy olyan sütemény receptjét hoztam, amit napok óta sütök, majdnem minden nap, mert szerintem ez a legegyszerűbb, legolcsóbb süti a világon, amit a legtöbbféleképpen lehet variálni. Egy baj volt, hogy mindig elfelejtettem fotózni. Most is siettem, a minőség ismét nem a legjobb. De azt hiszem, most nem is ez a lényeg.
Az eredeti recept tejjel van, azonban nagyon híján voltam az alapanyagoknak, vásárolni sem tudtam, így született meg a tejmentes verzió. A nádcukor pedig még hónap elején került a konyhámba, egy kiló. Nem sok cukor fogy (hála istennek), és a xilit megfizethetetlen, de szeretnénk kicsit egészségesebben bűnözni. Hó elején meg ugye mindig úgy érzi az ember, hogy bármit megtehet. :)
Egyébként gyorsaságának köszönhetően lustább napokon, ha nincs reggelinek való, nyugodtan megsüthetjük ahelyett, hogy kiszaladunk zsömléért (pláne, mire az ember két gyerekkel eljut).

Hozzávalók:

2,5 dl víz (akinek nem fontos, hogy tejmentes legyen, helyettesítse tejjel)
0,8 dl olaj
1 egész tojás
11 dkg nádcukor (ha sima cukor 12,5 dkg legyen)
23 dkg liszt (amennyiben kakaó nélkül szeretnénk, tegyünk bele 25 dkg lisztet)
2 dkg cukrozatlan kakaópor
1 tk sütőpor
1 tk szódabikarbóna

Töltelék:
12 púpos mokkáskanál dzsem

A sütőt gyújtsuk be. Gázsütőn közepes fokozat, villanysütőn 180fokra állítsuk. Tegyünk muffin papírokat a formába.
Egy nagy tálban keverjük el a vizet, az olajjal és a tojással. Mérjük bele a lisztet, a cukrot, kakaóport, sütőport, szódabikarbónát (egy szóval minden mást).   Gyors mozdulatokkal (ha van kézi habverővel) összekeverjük. Ezután minden kosárkába halmozunk egy evőkanál tésztát. A közepére púpozzuk a dzsemet, majd óvatosan a tetejérehalmozunk egy újabb evőkanál tésztát. Pontosan 12 muffinra elég az adag.
Kb 20 percig sütjük és tűpróbával ellenőrizzük.
Jó étvágyat!


2013. augusztus 6., kedd

Pavlova torta - Anikó módra


Nagy nagy mumus volt ez a torta. Hadilábon állok a habcsókkal. Az is olyan édesség, hogy csak akkor eszem, ha nagyon megkívánom. És nagyon kell kívánnom ahhoz, hogy aztán bele is vágjak az elkészítésbe. Kb három hónapja láttam egy TV műsorban, amikor egy volt modell, aki most már cukrász elkészítette. Akkor gondoltam, nahát, ha neki megy...nekem is menne...;D elnézést a modell barátnőimtől! Aztán látta, Nigella Lawson műsorát. Az volt az a pont, amikor a fejemre csaptam, hogy nahát ez pofon egyszerű. Tegnap este végül meg is kerestem egy receptet. A mindmegette.hu-n találtam, azt írja Nigella receptje. Hááát.... Megcsináltam a habcsók alapot...vagyis csináltam volna...két óra sütés után se volt több, mint egy barna ecetízű nyúlós ragacsmassza... Ki kellett dobnom végül... Begurultam, és beírtam google-be Nigella nevét, és a pavlovát, megnéztem angolul a műsort, aztán kerestem egy olyan magyar receptet, ami a legjobban hasonlított hozzá. Utólagos köszönet érte az A'la Carte blog szerzőjének.

Hozzávalók:

Habcsókhoz:
4 hűtőhideg tojásfehérje
Csipet só
25 dkg cukor (ennyi kell és kész, a másik receptben kevesebb volt olyan is lett... A habcsók a sok cukortól is habcsók)
2 teáskanál keményítő
1 kis citrom leve

Krémhez:
4 tojás sárgája
10 dkg cukor
1 bourbon vaníliás cukor
1 teáskanál liszt
1 evőkanál víz
1 evőkanál tej
10 dkg vaj

Tetejére:
40-50 dkg magozott meggy (lehet más savanyù gyümölcs is)
2 evőkanál cukor
Fél mokkáskanál fahéj
Pár csepp rum aroma
1 teáskanál keményítő

Előmelegítem a sütőt 180 fokra. Kibélelek sütőpapírral egy tepsit, amin körberajzolok egy kb 20centis átmérőjű tányért. A fehérjét a sóval elkezdem habbá verni. Mikor csak laza hab, akkor részletekben beletesszük a cukrot. Folyamatosan magas fokozaton keverve végül a citrom leve is mehet bele. Addig keverjük, míg a tálból nem folyik ki, de nem lesz még kő kemény hab. Ekkor kivesszük a robotgépet a tálból, majd egy spatula segítségével belekeverjük a keményítőt. Majd spatulával a kör alakra halmozzuk a tepsibe. Nem kell hogy túl szép legyen. Picit eligazítjuk. Arra ügyeljünk, hogy a térfogata kissé nőni fog. Kb 150 fokra vesszük vissza a hőmérsékletet, majd 40 percig sütjük. A külseje ekkor ropogós lesz, belül pedig pillecukor szerű. Ekkor még 30 percig hagyjuk a zárt sütőben hűlni. Amíg sül az alap elkészítjük a krémet.

A négy tojás sárgáját a cukrokkal, a vízzel,tejjel,liszttel alaposan elkeverjük,majd vízgőz fölött folyamatos keverés mellett sűrűre főzzük. Majd hagyjuk teljesen kihűlni (közben gyakran kevergessük meg). Amíg hül a sárgájás krém, a vajat kihabosítjuk robotgéppel, majd a kihűlt sárgájás vaníliakrémet belekeverjük, és alaposan felhabosítjuk. Amíg nincs rá szükség hűtőbe tesszük. Ha egy kicsit masszívabb, mikor kivesszük a hűtőből, akkor nyugodtan kihabosíthatjuk újra.

A szirupos meggyhez a hozzávalókat egy edénybe tesszük, addig melegítjük, amíg a cukor fel nem olvad. Ha kész, hagyjuk hűlni (nem fontos sziruppal elkeverni a gyümölcsöt, de én a meggyet magában nem szeretem, nekem muszáj volt feldobni).

Amikor minden lehűlt, akkor a torta alapját felfordítva tegyük tányérra. Halmozzuk rá és nagyjából egyengessük el a vaníliás krémet, majd arra halmozzuk a szirupos meggyet. És tálalhatunk is...ronda...de nagyon bűnösen finom!!



Hupikék törpikék házikó - torta


Régóta szerettem volna formatortát készíteni. A fondant bevonat igencsak izgatta a kiváncsiságomat. De nem tartottam soha ott, hogy akkor, na most megcsinálom. Féltem tőle. Aztán múlthét hétfőn érkezett a telefon, miszerint unokahúgom egy hupikék törpikék házikót szeretne. A kérdés csak az volt, hogy bevállalnám-e. De ez a kérdés az én fejemben meg sem fordult. Egyértelmű volt. Kihívás. Úgy gondoltam ez egy jel, ha sikerül, akkor irány a cukrász iskola, ha nem, akkor marad egy kósza hobbi. Nos, ezt már az olvasóra bízom, hogy megítélje...:)

Hozzávalók:

Piskótához: (1 db, 22centis kapcsos formában sült laphoz)
(A recept innen származik!)
3 db tojás
3 ek víz (nem forró, de meleg)
7 dkg porcukor átszitálva
10 dkg süteményliszt átszitálva
2 tk sütőpor
1 csipet só
4 ek olvasztott vaj

Töltelékhez: (ez egy másfélszeres adag erről az oldalról)
6 tojás
37,5 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé
30 dkg porcukor
1,5 ek kakaó

Csorgatáshoz:
10 dkg ét csokoládé
10 dkg vaj

Fondant alá ragasztónak: (innen)
25 dkg vaj
50 dkg porcukor
1 cs bourbon vaníliás cukor
1 csipet só

Fondanthoz:
Ezt rábíznám mindenkire, van az interneten is recept, házi készítéshez, lehet boltban is kapni, én mivel még nem tudtam milyennek kell lennie, úgy döntöttem veszek 3 csomag Dr Oetker Nyújtható cukormáz port. A csomagolásán ugyanaz volt, amit sok helyen láttam, hogy házilag is beletesznek. Vettem hozzá egy zöld és egy piros ételfestéket.

Azzal kezdtem, hogy közepes hőmérsékleten kisütöttem a három piskótát egymás után. A piskótához a hozzávalókat az alábbi sorrendben: az egész tojásokat a vízzel és a cukorral magas fokozaton fényes habbá keverem (kb a háromszorosára). A sütőport az átszitált liszttel és a sóval elkeverem, ezt fokozatosan a tojásos masszához keverem alacsonyabb fokozaton. Majd legvégén a négy kanál vajat. A sütőforma alját előre kibéleltem sütőpapírral, oldalát vajjal kentem meg. A tésztát beleöntöttem a formába, majd néhány határozott mozdulattal a konyhapultra ejtettem, így a nagyobb buborékok távoznak és nem púposodik sütés közben a piskóta. Sütőbe raktam és halványbarnára tűpróbáig sütöttem. Hagytam a formában hűlni, majd az alján lévő sütőpapírral együtt egy tányérra raktam, majd a további két piskótát ráhalmoztam ugyanígy.

Ezután a fondant következett. A csomagoláson jelzett leírás szerint elkészítettem, majd bevontam a zöld mázzal a tortatálcát és a maradékból csináltam két bokrot. A piros és a fehér mázat folpackba,majd kis zacskóba csomagoltam és hűtőbe raktam, ahogyan a kihűlt piskótát is. Amikor végeztem kivettem a reggel szükséges vajmennyiséget és egy tányérra raktam, hogy reggel könnyebben tudjak dolgozni vele.


Másnap reggel a hűtőhideg piskótákat két-két részbe vágtam. Levettem róluk a sütőpapírt,majd megformáztam egy kenyérvágó késsel. Az alját és a tető részt külön. Ezután egy sütőpapír segítségével egymásra raktam az alsó és felső halmot.
Ezután jött a töltelék. A tojásokat a porcukor felével és a kakaóporral elkevertem, majd vízgőz fölött melegítettem. Mikor már gőzölgött beletördeltem az étcsokit, majd addig kevertem, ameddig sűrű massza nem lett és a csoki fel nem olvadt teljesen. Félreraktam hűlni. A vajat a porcukor másik felével habosra keverem robotgép segítségével.

Amikor a csokis-tojásos massza teljesen lehűlt, a kihabosított vajhoz keverem és addig keverem, amíg újra habos nem lesz. Ezután kb 10 percre hűtőbe rakom. Addig elmosogatok és előkészítem a habzsákot,illetve vízgőz fölött megolvasztomm a csurgatáshoz szükséges csokit a vajjal. Majd ha minden lehűlt, akkor csillagcsöves habzsákkal betöltöm a piskótalapokat. Először a krémet viszem fel koncentrikus körökben, majd rácsurgatok egy kis olvasztott csokit, ahogy épp esik. Így töltök minden réteget. Ha kész, hűtőbe rakom. Érdemes ekkor már külön tányéron dolgozni az aljával és a tetejével is.
Amíg a torta hűl, addig elkészítem a bevonó mázat. A vajat a cukrokkal és a sóval kihabosítom, jó alaposan. Ezután kb 5 percre hűtőbe teszem. Addig előkészítek egy habzsákot és egyenes vonalvégű csövet teszek bele. Kiveszem a tortát és a mázat, majd vékonyan bevonom a tortát. Spatulával szép egyenesre simítom a borítást. Minimum 2-3 órára hűtőbe rakom keményedni. Ekkor már kiveszem a hűtőből a fondant.
Amikor megkeményedett a külső máz, akkor nekikezdek a fondantnak. Porcukrozott felületen átgyúrom. Ha nagyon kemény, tegyük kicsit mikróba,alacsony fokozatra. Ha törik a máz, érdemes bevajazni a kezünket és azt beledolgozni. Ha nagyon ragad, akkor pedig porcukorral szilárdítjuk. Kb két milliméternyire nyújtjuk és bevonjuk vele a tortát.
Itt minden segítséget megkapunk ehhez: http://glazur.hu/ujdonsagok/fozosuli/hogyan-vonjuk-be-fondanttal-a-tortat
Amikor bevontam külön dolgoztam az aljával, amit aztán a zölddel bevont tálcára tettem. A tetejét csak köszöntés előtt helyeztem a házikó alsó részére. Itt megjegyezném, hogy a fondantra a figurákat és minden díszt a bevonó vajas mázzal ragasztottam oda. Ez hamar megköt. Illetve, ha van otthon méz, akkor egy kanál mézet egy kanál vízzel elkeverve, amikor feltettük a fondant mázat, akkor vékonyan a mézes vízzel megkenegethetjük. De éppenhogy csak egy picit. Ettől kevésbé izzad. 25 fok alatt hagyhatjuk kint is az asztalon, amíg kicsit megkeményedik a fondant és kiszárad. Ha nagyon meleg van, akkor mindenképp tegyük hűtőbe. De ügyeljünk arra, hogy a vaj ne olvadjon fel annyira, hogy elcsússzon a tortánk.

A végeredmény nagyon finom és felbecsülhetetlen! Jó szórakozást! És köszönöm Rebekának, hogy adott lehetőséget, megvalósítani a vágyamat! :)


2013. július 30., kedd

Túrós-mascarpones torta - sütés nélkül


Túl vagyunk egy szülinapi bulin. Az első, amin két gyerekkel voltam. Igazából 12 éve ismerem barátnőmet és bevallom ezalatt az idő alatt kilőttem bizony minden ajándék ötletet. Így már nem maradt más, mint az, hogy bevállaltam két tortát. Őszinte leszek: ennek a két tortának az elkészítése nagyon feldobott.
Ezt a tortát én ötlöttem ki. Sokat merengtem, hogyan lehetne igazán finom, végül aztán azt hiszem egész jó lett. Tudtam, hogy valami hűsítőt szeretnék és olyat, amihez ebben a hőmérsékletben nem kell a sütő. Hát ez lett belőle.

Alaphoz:
15 dkg keksz (én egyszerű Albert kekszet használtam)
10 dkg vaj

A krémhez:
500 g mascarpone
500 g túró
200 ml habtejszín
1 cs habfixáló
100 g porcukor
5-6 evőkanál házi meggydzsem ( nem fontos házi, és lehet más dzsem is, csak legyen kicsit savanykásabb)

Az alaphoz egy 26cm-es tortaforma alját kibélelem sütőpapírral, az oldalát kivajazom. A kekszet tartós zacskóba rakom, amit egy konyharuhába hajtok. Megfogom a nyújtófát, majd minden dühömet kiadom és alaposan összetöröm a kekszet. Ha kész, aprítógépbe rakom, majd belerakom a kisebb kockákra vágott vajat és összemorzsolom őket. Amikor már egészen morzsás lett, akkor beleöntöm a formába és egy kanál segítségével lenyomkodom (ha nincs aprítógépünk, használjunk előre darált kekszet és azt morzsoljuk el a vajjal a kezünk segítségével). Ezután hűtőbe rakjuk, míg a krém elkészül.

A krémhez a mascarponet a túróval egy botmixer segítségével összepépesítem (ha nincs botmixer villával is egyneműsíthetjük). Ezután robotgép segítségével kicsit habosra keverjük (elég masszív a krém még ekkor, ezért elég egy-két percig keverni). Ezután az alaposan lehűtött habtejszínt a porcukorral a habfixálóval,az azon leírtak szerint kemény habbá verjük. Majd egy spatula vagy fakanál segítségével alaposan elkeverjük a túrós-mascarpones masszával. Ha kész, kivesszük a hűtőből a kekszes alapot és ráhalmozzuk a túrós krém felét. Erre kb 3-4 kanál meggydzsemet rakunk külön-külön helyekre, majd egy villa segítségével kicsit elkenjük márványosra. Ugyanezt megcsináljuk a másik réteggel,majd egy spatula segítségével a tetejét egyenesre simítjuk. Ezután egy éjszakára, de legalább 3 órára hűtőbe tesszük, utána egy kés segítségével a tortakarimáról körbe leválasztjuk a krémet, így a tortakarima könnyen eltávolítható.

Ha szeretnénk csokival díszíteni, akkor érdemes tányérra tenni úgy, hogy a sütőpapírt is óvatosan lehúzzuk az aljáról. A csokibevonathoz 5dkg étcsokit vízgőz felett olvasszunk fel kb 2-3dkg vajjal. Egészen picit hűlni hagyjuk, egy kis zacskóba kanalazzuk, aminek az egyik csücskét épphogy levágjuk egy kis lyukat hagyva, majd ezzel "írhatunk"a tortára. Jó időtöltést. (Nekem a fenti eredmény kicsit snassznak tűnt ezért feldobtam még pár szem meggyel, és még több csokimázzal)


2013. június 23., vasárnap

Meggydzsemmel töltött kakaós piskóta tekercs


Érdekes, hogy mennyire egyszerű és nagyszerű egy sütemény, mégis méltatlanul mellőzöm. Talán azért,mert sok tojást igényel, az pedig ugyebár nem a legolcsóbb. Mindenesetre nagyon könnyen és gyorsan elkészül, ami az ilyen forróságban, mint ami az elmúlt pár napban tombol, nem hátrány.
A töltelékét egy hete főztem be. Rendkívül finom lett. Egyébként is a kedvencem a dzsem, abból pedig az epres és a meggyes. Ez pedig, talán azért, mert saját kezemmel készítettem, de egyszerűen mennyei. :)

Hozzávalók:
6 db tojás
12 dkg liszt
12 dkg cukor

Béleljünk ki egy nagyobb téglalap alakú tepsit sütőpapírral és gyújtsuk be a sütőt 170-180 fokra, gázsütőn a középsőnél eggyel kisebb fokozatra.
Egy nagy keverőtálba válasszuk szét a tojások fehérjét és egy kisebbe mehet a sárgája. További két külön tálba kimérjük a lisztet meg a cukrot.
Verjük fel robotgép legmagasabb fokozatán a tojások fehérjét kemény habbá (ne sajnáljuk azt a néhány percet, bizony erre időt kell szánni). Ha szép kemény, még mindig magas fokozaton kb négy részletben adjuk hozzá a kimért cukrot. Minden kisebb adag után keverjük el alaposan a masszát. Ezután jöhet a tojás sárgája egyenként, amelyet szintén egyenként alaposan elkeverjük, majd alacsonyabb fokozaton,ahogyan a cukor, a legvégén úgy a liszt is mehet.
Ha szeretnénk feldobni a tekercsünket a massza 4\5-öd részét öntsük a sütöpapírra, a maradékba pedig alacsony fokozaton keverjünk el egy evőkanál kakaóport és tetszés szerint egy evőkanállal csurgassuk bele a kakaós masszát a világosba. Ha kész, tegyük a sütőbe. Tűpróbával ellenőrizzük, világosbarnára sütjük.
Amikor kész egy nagyobb tálcát szitán keresztül megszórunk egy vékony réteg porcukorral. Arra borítjuk a téglalap alakú piskótát. Lehúzzuk óvatosan a sütőpapírt és hagyjuk kicsit kihűlni. Majd megkenjük lekvárral, teljesen mindegy milyennel, ami épp otthon van. Végül óvatosan feltekerjük. Nem baj ha imitt-amott megreped, az élvezeti értékéből nem veszít. Én úgy tartottam frissen, hogy letéptem egy jókora folpack darabot, majd szorosan ráraktam, azzal még picit meg is hengergettem, szorosabbra "húztam". Ilyen lett:
Nem hazudok, a két éves kisfiam egy délután alatt elpusztította a felét. Pedig eddig sehogy sem volt hajlandó lekvárt a szájába venni. Ez nagy öröm volt nekem. De, aki imádja a piskótatekercset, javaslom egyből dupla adagot készítsen. Súlyosan gyorsan fogy...:)
Jó étvágyat!