Régóta szerettem volna formatortát készíteni. A fondant bevonat igencsak izgatta a kiváncsiságomat. De nem tartottam soha ott, hogy akkor, na most megcsinálom. Féltem tőle. Aztán múlthét hétfőn érkezett a telefon, miszerint unokahúgom egy hupikék törpikék házikót szeretne. A kérdés csak az volt, hogy bevállalnám-e. De ez a kérdés az én fejemben meg sem fordult. Egyértelmű volt. Kihívás. Úgy gondoltam ez egy jel, ha sikerül, akkor irány a cukrász iskola, ha nem, akkor marad egy kósza hobbi. Nos, ezt már az olvasóra bízom, hogy megítélje...:)
Hozzávalók:
Piskótához: (1 db, 22centis kapcsos formában sült laphoz)
(A recept innen származik!)
3 db tojás
3 ek víz (nem forró, de meleg)
7 dkg porcukor átszitálva
10 dkg süteményliszt átszitálva
2 tk sütőpor
1 csipet só
4 ek olvasztott vaj
Töltelékhez: (ez egy másfélszeres adag erről az oldalról)
6 tojás
37,5 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé
30 dkg porcukor
1,5 ek kakaó
Csorgatáshoz:
10 dkg ét csokoládé
10 dkg vaj
Fondant alá ragasztónak: (innen)
25 dkg vaj
50 dkg porcukor
1 cs bourbon vaníliás cukor
1 csipet só
Fondanthoz:
Ezt rábíznám mindenkire, van az interneten is recept, házi készítéshez, lehet boltban is kapni, én mivel még nem tudtam milyennek kell lennie, úgy döntöttem veszek 3 csomag Dr Oetker Nyújtható cukormáz port. A csomagolásán ugyanaz volt, amit sok helyen láttam, hogy házilag is beletesznek. Vettem hozzá egy zöld és egy piros ételfestéket.
Azzal kezdtem, hogy közepes hőmérsékleten kisütöttem a három piskótát egymás után. A piskótához a hozzávalókat az alábbi sorrendben: az egész tojásokat a vízzel és a cukorral magas fokozaton fényes habbá keverem (kb a háromszorosára). A sütőport az átszitált liszttel és a sóval elkeverem, ezt fokozatosan a tojásos masszához keverem alacsonyabb fokozaton. Majd legvégén a négy kanál vajat. A sütőforma alját előre kibéleltem sütőpapírral, oldalát vajjal kentem meg. A tésztát beleöntöttem a formába, majd néhány határozott mozdulattal a konyhapultra ejtettem, így a nagyobb buborékok távoznak és nem púposodik sütés közben a piskóta. Sütőbe raktam és halványbarnára tűpróbáig sütöttem. Hagytam a formában hűlni, majd az alján lévő sütőpapírral együtt egy tányérra raktam, majd a további két piskótát ráhalmoztam ugyanígy.
Ezután a fondant következett. A csomagoláson jelzett leírás szerint elkészítettem, majd bevontam a zöld mázzal a tortatálcát és a maradékból csináltam két bokrot. A piros és a fehér mázat folpackba,majd kis zacskóba csomagoltam és hűtőbe raktam, ahogyan a kihűlt piskótát is. Amikor végeztem kivettem a reggel szükséges vajmennyiséget és egy tányérra raktam, hogy reggel könnyebben tudjak dolgozni vele.
Másnap reggel a hűtőhideg piskótákat két-két részbe vágtam. Levettem róluk a sütőpapírt,majd megformáztam egy kenyérvágó késsel. Az alját és a tető részt külön. Ezután egy sütőpapír segítségével egymásra raktam az alsó és felső halmot.
Ezután jött a töltelék. A tojásokat a porcukor felével és a kakaóporral elkevertem, majd vízgőz fölött melegítettem. Mikor már gőzölgött beletördeltem az étcsokit, majd addig kevertem, ameddig sűrű massza nem lett és a csoki fel nem olvadt teljesen. Félreraktam hűlni. A vajat a porcukor másik felével habosra keverem robotgép segítségével.
Amikor a csokis-tojásos massza teljesen lehűlt, a kihabosított vajhoz keverem és addig keverem, amíg újra habos nem lesz. Ezután kb 10 percre hűtőbe rakom. Addig elmosogatok és előkészítem a habzsákot,illetve vízgőz fölött megolvasztomm a csurgatáshoz szükséges csokit a vajjal. Majd ha minden lehűlt, akkor csillagcsöves habzsákkal betöltöm a piskótalapokat. Először a krémet viszem fel koncentrikus körökben, majd rácsurgatok egy kis olvasztott csokit, ahogy épp esik. Így töltök minden réteget. Ha kész, hűtőbe rakom. Érdemes ekkor már külön tányéron dolgozni az aljával és a tetejével is.
Amíg a torta hűl, addig elkészítem a bevonó mázat. A vajat a cukrokkal és a sóval kihabosítom, jó alaposan. Ezután kb 5 percre hűtőbe teszem. Addig előkészítek egy habzsákot és egyenes vonalvégű csövet teszek bele. Kiveszem a tortát és a mázat, majd vékonyan bevonom a tortát. Spatulával szép egyenesre simítom a borítást. Minimum 2-3 órára hűtőbe rakom keményedni. Ekkor már kiveszem a hűtőből a fondant.
Amikor megkeményedett a külső máz, akkor nekikezdek a fondantnak. Porcukrozott felületen átgyúrom. Ha nagyon kemény, tegyük kicsit mikróba,alacsony fokozatra. Ha törik a máz, érdemes bevajazni a kezünket és azt beledolgozni. Ha nagyon ragad, akkor pedig porcukorral szilárdítjuk. Kb két milliméternyire nyújtjuk és bevonjuk vele a tortát.
Itt minden segítséget megkapunk ehhez: http://glazur.hu/ujdonsagok/fozosuli/hogyan-vonjuk-be-fondanttal-a-tortat
Amikor bevontam külön dolgoztam az aljával, amit aztán a zölddel bevont tálcára tettem. A tetejét csak köszöntés előtt helyeztem a házikó alsó részére. Itt megjegyezném, hogy a fondantra a figurákat és minden díszt a bevonó vajas mázzal ragasztottam oda. Ez hamar megköt. Illetve, ha van otthon méz, akkor egy kanál mézet egy kanál vízzel elkeverve, amikor feltettük a fondant mázat, akkor vékonyan a mézes vízzel megkenegethetjük. De éppenhogy csak egy picit. Ettől kevésbé izzad. 25 fok alatt hagyhatjuk kint is az asztalon, amíg kicsit megkeményedik a fondant és kiszárad. Ha nagyon meleg van, akkor mindenképp tegyük hűtőbe. De ügyeljünk arra, hogy a vaj ne olvadjon fel annyira, hogy elcsússzon a tortánk.
A végeredmény nagyon finom és felbecsülhetetlen! Jó szórakozást! És köszönöm Rebekának, hogy adott lehetőséget, megvalósítani a vágyamat! :)