Hobbi blogból lett szenvedély! Célom, hogy mindenki kedvet kapjon a házi készítésű finomságokhoz. Ahogy a receptek is mutatják legnagyobb szerelmem a sütés! cakeboszi@gmail.com
2014. december 13., szombat
Viktória piskóta
Töredelmesen be kell vallanom,hogy rákattantam a TV Paprikára. Ha van kis időm biztos,hogy azt nézem. Ott van egy műsor. River Cottage-ben foznek es tanítják a városiakat természetes alapanyagokból főzni. Ott láttam ezt a piskótát. Lenyűgözött. Mégpedig nem a külseje,hanem az egyszerűsége. Ez egy olyan torta,amelyen nem divat a diszites,leggyakrabban lekvárral,vagy tejszínhabbal és friss gyümölccsel töltik. Két külön piskótát sütnek és azt teszik egymásra. Mennyei! Leggyakrabban csak simán lekvárral kenik az alsó piskóta tetejét,a felsőt pedig porcukorral megszórják. Tömény piskóta,nehéz krémek nem illenek hozzá!
Viktória piskóta hozzávalói:
3 db tojást mérjünk le, héjastul. Nekem a 3 db tojás 180 g volt az egyiknél,a másiknál 181 g. Annyi lisztet, vajat(itt én Vénusz margarint használtam,mert tejmentes volt a torta) és porcukrot mérjünk le,amekkora a tojások súlya (tehát én mindegyikből 180g-ot mértem ki). Remélem érthető. Leírom a példámat:
180 g tojás (ez a súly héjastul) - ezt érdemes korábban kivenni,mint ahogy nekikezdünk a kikeverésnek
180 g puha vaj
180 g liszt
180 g porcukor
Hacsak nem tejmentes tortát készítünk,akkor itt nagyon fontos,hogy vajat használjunk.
Begyújtjuk a sütőt 180 fokra.
A puha vajat a porcukorral kihabosítjuk. Ha szép habos,egynemű,akkor egyenként elkeverjük benne a szobahömérsékletű tojásokat. Azokkal is alaposan kihabosítjuk egyenként. Ekkor részletekben hozzáadjuk a lisztet. Mindent jó alaposan elkeverünk robotgéppel. Ekkor egy 20-22 centis sütőpapíros, formába tesszük (elég,ha az alján van sütőpapír). Ez egy nagyon sűrű,nagyon masszív krémes tészta. Elegyengetjük a formában,majd betesszük sülni. Kb 25-30 percnél nézzük meg. Pontos sütési időt nem tudok mondani. Sütő függő. De nem szabad gyakran nyitogatni az,ajtót. Pirosabb legyen a teteje és tűpróbával ellenőrizzük.
Ezután hagyjuk kihűlni.
Krém:
25 dkg fagyasztott málna
2-3 dl víz
1 csomag vaníliás pudingpor
15-20 dkg cukor (ízlés szerint)
A málnát feltesszük egy lábasban főni a cukorral. Amikor a cukor már elolvadt hozzáadjuk a vizet. Puhulásig főzzük (nekem totál szétfőtt). A végén belekeverünk egy csomag pudingport. Ezzel felforraljuk,majd lezárjuk és hagyjuk kihűlni.
A kihűlt piskótát megkenjük a kihűlt krém 2/3-ával. Majd ráhelyezzük a másik piskótát. Azt megkenjük a maradék krémmel,ha van, díszíthetjük pár szem málnával.
Jó étvágyat! :)
2014. december 1., hétfő
Pavlova torta - ünnepre hangolva
Múlthéten két alkalommal is készítettem aranygaluskát. Aki csinált már,az tudja,hogy rengeteg fehérje marad ki belőle. Hétvégén felhasználtam egy ételhez egy keveset belőle,de még mindig maradt. Dió is maradt egy kevés, így tudtam,hogy bár alig van valami itthon, ebből én bizony Pavlovát fogok csinálni. :)
Hab alaphoz:
5 hütőhideg tojásfehérje
15 dkg cukor
1 evőkanál keményítő
1 teáskanál ecet
Csipet só
A sütőt gyújtsuk be 180 fokra. Egy sütőpapíron egy 22-24 centis karikat rajzoljunk, ezt tegyük egy tepsire.
A hozzávalókat mind egy-egy tálba mérjük ki, és készítsük a fehérjés tál mellé.
A fehérjéket kezdjük el felverni. Először lassú fokozaton keverjük habosra, ekkor emelhetjük a fokozatot és kanalanként rakjuk hozzá a sót,majd a cukrot. Mindegyik kanállal jó alaposan elkeverjük a habot. Ha jó kemény és egyenletes,akkor csurgassuk bele az ecetet. Ha elkevertük, vegyük lejjebb a robotgépet és szórjuk bele a keményítőt. Ezzel elkeverjük a habot de már nem sokáig. Masszív, fényes habot kell készétenünk. Ezt egy hablapát segítségévelsegítségével a sütőpapírra rajzolt körbe halmozzuk. Nagyjából elegyengetjük kör alakúra. Betesszük a sütőbe. Ekkor rögtön visszavesszük a hőmérsékletet 150 fokra. Pontosan 1 óra 15 perc múlva lekapcsoljuk a sütőt és kicsit lenyitjuk az ajtajàt,így hagyjuk a sütöben kihűlni a habot.
Krém:
3,5 dl tej
3 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás pudingpor
5 dkg darált dió
5 dkg vaj/margarin
A tejből a cukorral és a pudingporral pudingot főzünk. Ha besűrűsödött egy lapos tányéron elegyengetjük így hagyjuk kihűlni.
Addig egy keverőtálba mérjük a diót és a vajat. Ha kihűlt a puding hozzá kanalazzuk a vajas dióhoz és robotgéppel egynemű habot keverünk belőle.
Ezt ráhalmozzuk a tányárra rakott,kihűlt hab alapra. És nagyjából elegyengetjük.
Tetejére:
1 mandarin
1 narancs
1 evőkanál dió
A gyümölcsöket kisebb kockákra vágjuk. Majd ahogy sikerül,úgy szórjuk a vaníliás krém tetejére. Végül ezt is megszórjuk egy kanálnyi dióval.
Jó étvágyat!
2014. november 4., kedd
Gyros - nálunk
Régi recept ez már a kis kék könyvemben, de csupán kétszer készítettem el. Ez volt a harmadik és mindig megfogadom,hogy többet nem fogok rendelni gyrost, hanem megcsinálom...
Hozzávalók a húshoz:
60 dkg színhús (ez nálam mindig csirke vagy pulyka mell, mi ezeket szeretjük)
Fél csomag görög hús fűszerkeverék
2-3 evőkanál olaj
Hozzávalók a salátához:
1/2 kígyóuborka
2 paradicsom
1 közepes fej lila hagyma
(ezekhez bármi egyéb zöldség,amit szeretünk és feta sajt,ha számunkra fontos)
1 kis joghurt (nálam 150g-os)
1 gerezd fokhagyma, só, bors, petrezselyem, bazsalikom
Illetve sült krumpli.
Először a húst csíkokra vágjuk, majd rászórjuk egy tálban a fűszert,alaposan elkeverjük és legalább egy órára a hűtőbe tesszük.
Amíg érik a hús, addig elkészítjük a salátát. Én kockáztam,de lehet csíkozni is, a lényeg,hogy pucoljuk meg és daraboljuk fel a zöldségeket. A joghurtba fokhagymanyomón nyomjuk át a fokhagymát, tegyük bele a fűszereket és a zöldségeket, kóstoljuk meg és ha finomnak érezzük,alaposan fedjük le és mehet a hűtőbe.
A húst az olajon megpirítjuk,míg kérget kap. Ezután pároljuk. Ha szükséges kevés vizet önthetünk rá, hogy ne kapjon le. Megpároljuk a húst,míg puha nem lesz, félretesszük.
Én friss krumplit pucoltam és vágtam vékony szálakra, és azt sütöttem ki.
Ezután tálalhatjuk is krumplival, salátával a húst. Ha pitában szeretnénk,akkor Limaránál találhatunk egy tökéletes receptet a link alatt. :)
Jó étvágyat!
2014. november 2., vasárnap
Mézes gofri - a mennyei reggeli
Végre megtört a jég! Tudok bejegyzéseket létrehozni! Remélem mindenki úgy örül velem,ahogyan én. Természetesen számtalan recept vár feltöltésre, de most kezdeném a mai reggelinkkel. Hosszú nap van mögöttünk, jól esik a kényeztetés. Nővérem adott nekem egy nagy köteg gofri receptet. Valamikor régen Anyukánk nyomtatta ki neki valahonnan. Ő eltette és nem is nagyon próbálta ki. Hát én megfogadtam,hogy kipróbálom. Az első, amire a választásom esett a mézes gofri. Jó döntés volt!
Hozzávalók:
25 dkg puha vaj
6 evőkanál méz
4 tojás
Csipet só
2,5 dl tej
40 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
A vajat a tojásokkal, a mézzel és a sóval habosra keverjük (nekem ez nem. annyira sikerült,de ez nem volt baj).
Közben forrósítsuk fel a gofri sütőt.
Ezután mehet bele a tej is a masszába (na ennél a pontnál a hideg tejemtől összeugrott a vajam, de nem kell kétségbe esni!). Elkeverjük,majd beleöntjük a lisztes sütőport, gyors mozdulatokkal elkeverjük. Egy elég sűrű, muffintészta szerű masszát kapunk, kicsit habos, krémes. Ebből két evőkanálnyit ír a kör alakú gofrisütőbe, a négyzet alakúba, mint az enyém, elég volt 1,5 evőkanál gofrinként. Kb 3 perc alatt sültek meg nekem, nem kell alá zsiradék mert a sok vajtòl szépen elválik majd! :)
Jó étvágyat!
2014. szeptember 3., szerda
"Fánk" muffin
Ezt a különleges receptet pár nappal ezelőtt osztotta meg Koncz Andrea egy csoportban. Mikor megláttam,hogy milyen szép, tudtam,hogy megcsinálom. Ő lekvárral töltötte, én nutellával. De bármivel lehet tölteni. Nagyon klassz recept, de azt tudni kell,hogy nem teljesen fánk állagú. Mivel sütőben sül,nem lesz az az olajtól ázott íze. De szerintem finomabb is!
Recept:
100 ml tej + 4 ek. a lekenéshez
50 g cukor
50 g élesztő
500 g liszt
3 tojás
150 g vaj
Csipet só
Tölteléknek: lekvár vagy nutella,vagy bármi.
Meglangyosítjuk a tejet, majd a lisztet tálba mérjük. Közepébe mélyedést készítünk, abba szórjuk a cukrot a tejet és az élesztőt. 15 percig állni hagyjuk.
Utána beletesszük a többi hozzávalót és begyúrjuk. 45 percig lefedve kelni hagyjuk.
Ezután kinyújtjuk, kb 8centi átmérőjű köröket szaggatunk belőle. A szeletek felébe 1-1 kiskanál tölteléket teszünk, majd egy üres koronggal lefedjük, a széleit lenyomkodjuk, majd alulra hajtjuk és összecsípjük,gömbölyítjük.
Ezután mehet a kapszlikba. 15 percig pihentetjük.
Ezalatt 175 fokra melegítjük elő a sütőt. Lekenjük tejjel a tetejét,majd betesszük sülni. Kb 25 perc alatt kész.
Nekem 18 db lett belőle. :)
2014. augusztus 14., csütörtök
Szilvás gombóc
Gyerekkorom nagy kedvence ez a finomság. Bár a szilvát mindig kiszedtem belőle, de az ízét a szilvalének, ami kifolyt, egyenesen imádtam! Vendég van nálunk a héten, unokahugom Rebeka. Nem mondanám,hogy nagy adagokat eszik, viszont ebből még melegen megevett öt darabot. Gyerekkorunkban nyersen lopkodtuk Anyu deszkájáról a várakozó gombócokat, annyira imádtuk.
Biztosan sokaknak megvan a saját örökölt receptje, de úgy gondoltam megosztom én is a sajátomat!
Hozzávalók 4 személyre:
1 kg krumpli
2 evőkanál búzadara
2 közepes tojás
Kb 20 dkg finomliszt (ez lehet több is, mert a krumpli típusától is és a liszt minőségétől is függ - mint említettem már ugyanazon márkán belül is eltérhet egy-egy csomag minősége)
2 evőkanál olaj
20 dkg zsemlemorzsa
50 dkg szilva (magozva, félbevágva)
1 evőkanál fahéj
5 evőkanál porcukor
Elsőként feltesszük főni a krumplit. Tudom héjával kellene főzni,de én időspórolás céljából megpucolom a krumplit és egyben főzöm meg.
Amíg fő, elkészítjük a zsemlemorzsát. Olajon a morzsát addíg pirítjuk,míg szép aranysárgás színt kap. Félretesszük.
A fahéjat a cukorral kikeverjük, a szilvát félbevágjuk, kimagozzuk.
Amikor megfőtt a krumpli egy nagy tálba tesszük és alaposan áttörjük (akinek van krumplinyomója, az azon nyomja át). Majd hagyjuk hűlni. Néha keverjük át, de lehetőleg teljesen hűljön ki.
Addig felteszünk egy nagy adag vizet főni, és megsózzuk.
Amikor kihűlt, hozzátesszük a többi hozzávalót. Ragacsos tésztát kell kapnunk. Alaposan meglisztezett deszkára borítjuk és addig dolgozunk bele lisztet,amíg bár puha, de nem ragadós már a tészta. Akkor negyedbe vesszük. Az első negyedet a deszkán hagyjuk a többit visszatesszük a tálba. Az első adag tésztát kinyújtjuk szemmértékre azonos kockákat vágunk, amelyek kb 4-szer akkorák, mint egy fél szilva.
Mindegyik négyzet közepére helyezünk egy fél szilvát, majd megszórjuk egy mokkáskanálnyi fahéjas cukorral. Utána a négy sarkát a szilva fölött összecsípjük, és óvatosan a réseket összenyomkodva, gömbölyítjük.
Lobogó vízbe tesszük főni, egyszerre nem túl sokat (én kb 4-et szoktam,mérettől függően). Amikor feljönnek a víz tetejére, még egy percig főzzük, majd szűrőlapáttal a zsemlemorzsába szedjük. Megforgatjuk, majd tálba/jénaiba/tányérra tesszük.
Így járunk el addig, míg a szilva vagy a tészta el nem fogy. Ha hamarabb fogy el a szilva, mint a tészta, akkor a maradékból sodorjunk hosszú kb 2 ujjnyi vastag rudat. Azt daraboljuk fel kb 1 ujjnyi darabokra, majd a tenyerünkkel sodorjuk meg 1-2-szer. Ezt is lobogó vízben főzzük ki. Majd forgassuk zsemlemorzsába. Ha mákkal ennénk, akkor hagyjuk csupaszon, vagy forgassuk cukrozott, darált mákba.
Jó étvágyat!
2014. június 17., kedd
Teljesen tejmentes születésnapi torta
Próbáltam néhány módon, de esküszöm ez lett az eddigi legfinomabb tejmentes tortám. Remélem másnak is hasznára válik.
Hozzávalók:
Piskótához (1 db-hoz) - 29 centis formában: (én 2 db piskótalapot sütöttem)
4 db tojás
80 g liszt
80 g cukor
Töltelékhez:
6 dl narancslé (100%-os, én a Lidl-ben kaphatót használtam)
2 csomag vaníliás pudingpor
50 dkg porcukor (nem elírás)
25 dkg Vénusz sütőmargarin (ez tejmentes)
Csipet só
Vaníliás cukor
Borításhoz:
25-30 dkg fondantmassza
(a díszítés igény szerinti)
A piskótához előmelegítjük a sütőt 180 fokra, majd egy 29 centis kapcsos forma alját kibéleljük sütőpapírral, oldalát pedig a vénusz margarinnal körbekenjük vékonyan. A maradék margarint egy keverőtálba tesszük és hagyjuk megpuhulni.
A tojásokat kettéválasztjuk, majd a fehérjét a cukorral kemeny habbá verjük robotgéppel, hozzádjuk egyesével a sárgáját, alaposan elkeverjük, és kanállal adagolva kis mennyiségekben hozzádjuk a lisztet.
Ha kész gyors mozdulatokkal a forma aljába simítjuk és kb 15 perc alatt kisütjük, tűpróbával ellenőrizzük.
Amíg hűl a kész piskóta, addig elkészítjük a másik piskótalapot ugyanígy.
Amíg sülnek a piskóták a narancslét csomómentesre keverjük a pudingporokkal majd folyamatos kevergetés mellett egy fazékban felfőzzük sűrűsödésig. Félretesszük, hagyjuk hűlni, közben alkalmanként átkeverjük.
A megpuhult margarint robotgéppel habosra keverjük,majd kb 4-5 részletben hozzáadjuk a cukrot, egy csipet sót és a vaníliás cukrot. A lényeg,hogy egy könnyen kenhető krémet kapjunk. Azonnal elkezdjük ezután a narancsos krémet egy keverőtálban keverni robotgéppel, majd míg szép langyos nem lesz, majd evőkanalanként hozzáadjuk a margarinos krém felét. Könnyen kenhető kicsit savanykás krémet kell kapnunk. Ne keverjük túl sokáig, mert akkor kiikrásodik a margarin és szemcsés lesz a krém.
A margarinos krém másik felét szedjük egy műanyag szendvicses zacskóba és jól csomózzuk be,hogy ne száradjon ki, majd tegyük félre.
Ekkor az egyik tortalapot tortatálcára tesszük, ráhalmozzuk a narancsos krémet, egyenletesen eloszlatjuk, majd a másik piskótalapot fejjel lefelé (hogy az egyenes felülete maradjon felül) ráhelyezzük. Kb 1-2 órára hagyjuk a hűtőben megszilárdulni a krémet.
Mikor kihűlt alaposan a torta, akkor kivesszük és a piskóta kemény szélét vékonyan egy kis késsel körbevágjuk. Azért,hogy ne szakítsa majd ki a masszát. Ekkor elővesszük a félretett margarinos krémet és először az oldalára majd a tetejére vékony réteget kenjünk fel belőle. Fontos,hogy inkább legyen vastagabb a krém, de ne maradjon egy mm-nyi üres hely sem és szép sima legyen a felülete (amennyire csak tudjuk - ezt a műveletet vajazókéssel szoktam óvatosan végezni). Ezután tegyük hűtőbe újra minimum 1 órára. Ha kész, a fondant masszát nyújtsuk ki tiszta egyenletes, porcukrozott felületen kb 1-2 mm vastagságúra. Óvatosan a sodrófa segítségével ráemeljük a tortára és elsimítjuk. Először a tetejét a tenyerünkkel,majd az oldalát.
Itt található a fondant felhelyezéséről egy videó könnyítés képpen. Fondantmasszát én innen szoktam beszerezni (100%ban természetes ételfestéket is).
A lényeg, hogy díszítés után a tortát továbbra is tartsuk hűtőben, tálalás előtt minimum 1-2 órát. Ha kis díszeket szeretnénk rátenni cukormasszából, akkor odaragaszthatjuk úgy is ha picit bevizezzük azt a helyet,ahova ragasztanánk. Illetve ha marad a margarinkrémből,amivel lekentük,akkor azzal is odaragaszthatjuk a díszeket. Csak arra ügyeljünk, hogy mind a fondant, mind a margarinkrém nagyon gyorsan szárad így óvatosan, de gyorsan kell velük bánni. Sok sikert! Eredmények fotóit szivesen várom a facebook oldalamon is!!
Jó étvágyat!
2014. május 29., csütörtök
Brownie muffin (12db)
Voltunk Párom nagyszüleinél. Ez rendszerint rengeteg csokit és édességet jelent. Most hétvégén két nagy tábla milka csokit kaptunk, ami egyenként 400 grammos. Nyilván a gyerekeknek nem adom mindennapi nasinak, de gondoltam jó alapanyag lesz. Így gyorsan csinálta egy brownie muffint. A recepthez a mankót Csakapuffin alap brownie receptje adta. A többit én gondoltam hozzá.
Hozzávalók:
100 g tejcsoki (lehet étcsoki is,csak akkor növeljük a cukor mennyiségét 125 g-ra)
100 g vaj
50 g cukor
2 tojás
60 g liszt
1 evőkanál cukrozatlan kakaópor
1 teáskanál szódabikarbóna
A sütőt melegítsük elő 180 fokra.
A vajat a csokival gőz fölött olvasszuk össze. Hagyjuk langyosra hűlni, majd keverjük bele a tojásokat, a cukrot, majd a kakaóval és szódabikarbónával elkevert lisztet. Kapszlikba töltünk 2-2 evőkanállal, majd sütőbe tesszük. Kb 15-20 perc alatt kész. Tűpróbával ellenőrizzük.
Fagyival kiegészítve kiváló nassolni való.
Jó étvágyat!
2014. május 12., hétfő
Túrós kuglóf
Ismét felütöttem a Bibliám (A Nők Lapja Konyha 100 legjobb süteménye), na persze nem most,hanem még húsvétkor. Fáradtan konstatáltam,hogy semmi olyan nincs benne, ami hamar megvan és pont 250g túró kell bele, mint amennyi nekem megmaradt. Aztán mégis ráleltem hosszas lapozás után, ugyan félve,mert a képe alapján (ami a könyvben van illusztrációként) elég rágósnak tűnt. De a végeredmény, messze meghaladja a közölt fotót. Ismét úgy írom,ahogy én csináltam, de lehet fehérliszttel, fehér cukorral is.
Hozzávalók 1 nagyobb formához:
25 dkg vaj (!!!)
25 dkg túró
25 dkg tk liszt
10 dkg xilit + 5 dkg barna cukor (vagy 15dkg barna cukor)
2 tojás
1 csomag sütőpor
1 citrom reszelt héja
Csipet só
Ízlés szerint mazsola (én nem raktam bele,mert fúj...:D )
A túrót villával áttörjük, a lisztet elkeverjük a sütőporral és a citromhéjjal. A puha vajat felhabosítjuk a cukrokkal, majd hozzáadjuk a két egész tojást és a csipet sót. Tovább keverjük robotgéppel, közben pedig kanalanként adjuk hozzá a túrót és a lisztet. (ha van mazsola vízbe áztatás után belekeverjük) Ezt a részt én már fakanállal fejeztem be. 200 fokra előmelegített sütőben, a recept szerint 35 percig (nekem volt az 45 is) sütjük, tűpróbával ellenőrizzük. Ha kihűlt porcukrot hinthetünk rá (vagy édesítőt).
Jó étvágyat!
2014. április 26., szombat
Paradicsomleves - nálunk
Ez egy nagyon rosszul sikerült fénykép, de sajnos mivel igencsak elfogyott, így már csak a lábas alján lévő kevés levest tudtam lefotózni. Igazából ez a recept csak azért kerül fel,mert kérték, csak megmutatni szeretném nálunk hogyan is készül ez az ezer arcú étel.
Hozzávalók:
500 g passzírozott paradicsom
Kb fél-3/4 l víz
3 evőkanál olaj (én olíva olajat használtam)
2 evőkanál liszt
Piros paprika (édes), só, cukor, 1 csipet oregánó(elhagyható)
2 szűk marék betűtészta (vagy más apró levestészta, vagy pl Anyukám rizst is tesz bele néha)
Az olajon a liszttel rántást készítünk. Rászórjuk a piros paprikát, majd beleöntünk kb 3-4 deci vizet. Ezzel simára keverjük a rántást, majd beleöntjük a paradicsomot. Attól függ milyen sűrűre szeretnénk, úgy tegyünk hozzá még vizet. (Az enyém leves állagú volt, mert amint beletesszük a tésztát, és az elkezd főni, a levesünk a tészta keményítőtartalmától szép lassan tovább fog sűrűsödni.)
Ezután mehet bele a só és a cukor, kóstoljuk meg,mikor lesz számunkra kellemes az íze. Morzsoljuk bele az oregánót, majd tegyük bele a tésztát és hagyjuk főni. Mikor a tészta puha, akkor kész a leves.
Jó étvágyat!
2014. április 4., péntek
Pásztortarhonya - olcsó, kiadós, gyors
Mai napon úgy alakult, hogy nem volt előre tervezett menüm. Rájöttem,hogy a hirtelen jött vendégek miatt, be kell iktatnom egy bónusz menüt minden hétre. Igazából kicsit szenvedtem is reggel, aztán körbe néztem a spejzban. Találtam tarhonyát, krumplit, meg hagymát. A hűtőben volt egy kis darabka maradék kolbász, gondoltam akkor máris meg van oldva minden probléma. Íme a recept, ami egy nagyon alap recept (tavaly csináltam lecsósan, de volt,hogy sajtosan is, most viszont nem vágytam semmi,extrára)
Hozzávalók:
Fél szál kolbász (nekem 10 dkg-nyi volt, apró kockákra vágtam,így is elég volt)
2 közepes vöröshagyma
2 dundi gerezd fokhagyma (ha vékony,akkor lehet 3 is)
500 g tarhonya
4-5 közepes krumpli
A hozzávalókat felkockázzuk
felkockázzuk. Kevés olajon megdinszteljük a hagymákat, majd rádobjuk a tarhonyát és azt is picit megpirítjuk (halvány barna legyen imitt-amott). Ha megpirult rátesszük a krumplit, kolbászt és felöntjük úgy,hogy duplán ellepje a víz. Addig főzzük, amíg meg nem puhul. Alacsony lángon. Sózzuk, borsozzuk, ha szükséges rakhatunk rá pirospaprikát, illetve én megszórtam szárított petrezselyemmel. Folyamatosan figyeljünk és gyakran kevergessük, ne égjen le. Illetve ha kell még öntsük fel vízzel. A végén hagyhatjuk szaftosabbra, mert ahogy hűl a tészta és a krumpli felszívja a vizet.
Bátran variáljuk, tegyük hozzá, ami van otthon, vagy amit szeretünk. Jó étvágyat!
Hozzávalók:
Fél szál kolbász (nekem 10 dkg-nyi volt, apró kockákra vágtam,így is elég volt)
2 közepes vöröshagyma
2 dundi gerezd fokhagyma (ha vékony,akkor lehet 3 is)
500 g tarhonya
4-5 közepes krumpli
A hozzávalókat felkockázzuk
felkockázzuk. Kevés olajon megdinszteljük a hagymákat, majd rádobjuk a tarhonyát és azt is picit megpirítjuk (halvány barna legyen imitt-amott). Ha megpirult rátesszük a krumplit, kolbászt és felöntjük úgy,hogy duplán ellepje a víz. Addig főzzük, amíg meg nem puhul. Alacsony lángon. Sózzuk, borsozzuk, ha szükséges rakhatunk rá pirospaprikát, illetve én megszórtam szárított petrezselyemmel. Folyamatosan figyeljünk és gyakran kevergessük, ne égjen le. Illetve ha kell még öntsük fel vízzel. A végén hagyhatjuk szaftosabbra, mert ahogy hűl a tészta és a krumpli felszívja a vizet.
Bátran variáljuk, tegyük hozzá, ami van otthon, vagy amit szeretünk. Jó étvágyat!
2014. február 13., csütörtök
Bolognai spagetti - por nélkül
Régóta tervezem ezt a bejegyzést. Annyira, hogy ma csak fél órát azzal töltöttem,hogy kerestem a meglévő bejegyzést. Azt hittem már rég megírtam. Úgyhogy azonnal pótlom a hiányosságaimat. Annyira egyszerű és gyors,hogy könyörgöm senki ne nyúljon a csupa adalékanyagos porhoz! És sokkal finomabb is!
Hozzávalók:
140 g-os sűrített paradicsom
Fél kg darált hús (ez nálam most pulykából volt)
3 kisebb fej hagyma, vagy 2 nagyobb
5-6 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olaj
kb 4 dl a tészta főzővízéből
Fűszerek: só, bors, 1 teáskanál bazsalikom, 1 teáskanál majoranna, 1 mokkáskanál oregánó és kakukkfű
500 g spagetti tészta
Tetejére reszelt sajt.
Feltesszük a tészta vizét forrni, majd megfőzzük a tésztát. Közben apróra kockázzuk a hagymákat. Előveszünk egy serpenyőt és beletesszük az olajat, majd a vöröshagymát megdinszteljük. Ha már kész, akkor tesszük bele a fokhagymát, picit megforgatjuk és már mehet is bele a darálthús. Megpirítjuk,hogy szép színt kapjon (világosodjon kicsit), majd ha szükséges merünk át egy keveset a tészta főzővízéből a húsra és fűszerezés után pároljuk puhára a húst. Közben figyeljük, és ha szükséges merünk még hozzá a tészta főzővízéből,hogy ne égjen le a hús. Amikor megpuhult, akkor hozzádjuk a paradicsomot, és ha szükséges, akkor teszünk még a tészta főzővízéből, hogy szép krémes szósz legyen. Kicsit összeforraljuk, ha van otthon, adunk hozzá kevés szerecsendiót és zárjuk le.
A kifőtt tésztából szedjünk ki egy adagot, arra halmozzuk a szószt és a tetejére a sajt. Nagyon nagyon finom lesz! Jó étvágyat hozzá!
2014. január 15., szerda
Túrógombóc - másképpen
Vettem zabpelyhet. Vannak gondok némelyek emésztésével, és olvastam, hogy jótékony a hatása. Csakhogy fogalmam sem volt arról, hogy.mihez használjam fel. Aztán hétvégén jött az igény, hogy csináljak túrógombócot. Be is írtam a heti étrendbe. Keresgéltem receptek között, sokfélét találtam, de egyik sem tetszett igazán. Így úgy döntöttem az érzékeimre bízom magam. Azt hiszem, hogy soha nem sikerült ilyen jól semmi, amit kútfőből készítettem. Ezért szeretném átadni a tapasztalataimat, és rátok bízom,hogy kedvetekre variáljátok, használjátok egy alapnak.
Hozzávalók:
75 dkg túró
15 dkg zabpehely
3 tojás
Csipet só
Fél citrom reszelt héja
Forgatáshoz:
15 dkg zabpehely
1 marék dió
1 ek olaj
A gombóc hozzávalóit összegyúrtam. Azonnal is felhasználható, de én egy órára hűtőbe tettem folpackkal lefedve. Addig forraltam sós vizet, illetve elkészítettem, amibe beleforgattam. A diót és a zabpelyhet aprítógépe raktam és összedaráltam. 1 evőkanál olajon a diós zabpelyhet megpirítottam, majd félrehúztam hűlni.
Amikor felforrt a sós víz, akkor vizes kézzel kisebb gombócokat formáltam a túrós masszából és bedobáltam őket a lobogó vízbe, majd amikor feljöttek a forró víz tetejére a gombócok, szűrővel kiszedtem, majd beleforgattam a diós zabpehelybe és jénaiba raktam. Ugyanúgy tejföllel és porcukorral tálaltam. :)
Jó étvágyat kívánok!
Hozzávalók:
75 dkg túró
15 dkg zabpehely
3 tojás
Csipet só
Fél citrom reszelt héja
Forgatáshoz:
15 dkg zabpehely
1 marék dió
1 ek olaj
A gombóc hozzávalóit összegyúrtam. Azonnal is felhasználható, de én egy órára hűtőbe tettem folpackkal lefedve. Addig forraltam sós vizet, illetve elkészítettem, amibe beleforgattam. A diót és a zabpelyhet aprítógépe raktam és összedaráltam. 1 evőkanál olajon a diós zabpelyhet megpirítottam, majd félrehúztam hűlni.
Amikor felforrt a sós víz, akkor vizes kézzel kisebb gombócokat formáltam a túrós masszából és bedobáltam őket a lobogó vízbe, majd amikor feljöttek a forró víz tetejére a gombócok, szűrővel kiszedtem, majd beleforgattam a diós zabpehelybe és jénaiba raktam. Ugyanúgy tejföllel és porcukorral tálaltam. :)
Jó étvágyat kívánok!
2014. január 12., vasárnap
Aszalt áfonyás-túrós csigák
Tegnap voltunk a Sparban a heti bevásárlást intéztük. Kitaláltuk az ünnepek alatt, hogy a kicsit gumicukros-csokis mániás gyerekünket visszaneveljük valami egészségesebb irányba. Vettünk aszalt sárgabarackot, azt adjuk neki gumicukorként. :) Akkor szólt Ricsi,hogy az aszalt áfonya most csak 160 Ft. Vettem is belőle, mert ma maradék az ebédünk, gulyásleves és lencseleves, de ezekhez jól passzol valami kelt tészta. Úgyhogy gondoltam veszek hozzá túrót, aztán majd meglátom mi legyen. Keresőbe beírtam a két hozzávalót, de nem sok mindent dobott ki. Aztán sokadik keresgélésre eljutottam Jadehoz. Ott találtam meg a tészta receptjét, illetve az ő krémsajtos receptjét alakítottam át az én kedvemre. Próbáljátok ki, megéri. Mennyei!
Hozzávalók a tésztához:
50 dkg BL 80-as liszt vagy finomliszt
7 dkg cukor
1/2 teáskanál só
4 dkg élesztő
1 egészt tojás
1 tojás sárgája
2 evőkanál olaj
2-2,5 dl langyos tej
Hozzávalók a töltelékhez:
30 dkg túró
6 evőkanál porcukor
4-5 evőkanál tejföl (attól függ, mennyire száraz a túró, mert a lényeg, hogy krémes és kenhető legyen a töltelék)
1 csomag vaníliás cukor vagy fél rúd vanília kikapart belseje
5 dkg aszalt vörös áfonya
A tészta hozzávalóiból gyúrjunk egy puha tésztát, majd lefedve egy órán át pihentessük.
Addig készítsük el a tölteléket: az áfonya kivételével a hozzávalókból botmixer vagy robotgép segítségével jól kenhető krémet keverünk.
Amikor megkelt a tészta, lisztezett felületre borítjuk, kb 1-1,5 centi vastagságúra nyújtjuk, majd megkenjük a túrós töltelékkel. Ekkor rászórjuk az,áfonyát. Én csak az egyik felét szórtam be, hogy a gyerekeknek legyen sima túrós is. Feltekertem az egészet szorosan, de óvatosan, majd kb 2 centis darabokat vágtam a tekercsből. Sütőpapírral bélelt tepsire raktam őket, jó távol egymástól. Folpackkal takartam le, de csak épp ráterítettem (nem kell szorosan), majd újabb egy órát kelesztettem.
Előmelegített 180fokos sütőben kb 20 perc alatt aranybarnára sütöm. Nem lesz túl édes, így én még leszórtam fahéjas porcukorral és ez adott neki egy nagyon kellemes plusz ízt.
Jó étvágyat hozzá!
Hozzávalók a tésztához:
50 dkg BL 80-as liszt vagy finomliszt
7 dkg cukor
1/2 teáskanál só
4 dkg élesztő
1 egészt tojás
1 tojás sárgája
2 evőkanál olaj
2-2,5 dl langyos tej
Hozzávalók a töltelékhez:
30 dkg túró
6 evőkanál porcukor
4-5 evőkanál tejföl (attól függ, mennyire száraz a túró, mert a lényeg, hogy krémes és kenhető legyen a töltelék)
1 csomag vaníliás cukor vagy fél rúd vanília kikapart belseje
5 dkg aszalt vörös áfonya
A tészta hozzávalóiból gyúrjunk egy puha tésztát, majd lefedve egy órán át pihentessük.
Addig készítsük el a tölteléket: az áfonya kivételével a hozzávalókból botmixer vagy robotgép segítségével jól kenhető krémet keverünk.
Amikor megkelt a tészta, lisztezett felületre borítjuk, kb 1-1,5 centi vastagságúra nyújtjuk, majd megkenjük a túrós töltelékkel. Ekkor rászórjuk az,áfonyát. Én csak az egyik felét szórtam be, hogy a gyerekeknek legyen sima túrós is. Feltekertem az egészet szorosan, de óvatosan, majd kb 2 centis darabokat vágtam a tekercsből. Sütőpapírral bélelt tepsire raktam őket, jó távol egymástól. Folpackkal takartam le, de csak épp ráterítettem (nem kell szorosan), majd újabb egy órát kelesztettem.
Előmelegített 180fokos sütőben kb 20 perc alatt aranybarnára sütöm. Nem lesz túl édes, így én még leszórtam fahéjas porcukorral és ez adott neki egy nagyon kellemes plusz ízt.
Jó étvágyat hozzá!
2014. január 8., szerda
Húspogácsa - pulykából
Nem tudom ki,hogy van ezzel, de én rajongok a főzös műsorokért. Az egyik csatornán van egy olyan műsor, melynek specialitása, hogy minden fogás max 5 hozzávalóból készül. Lenyűgöző. Onnan lestem el a tökéletes habcsók receptjét. A mennyei ganache alapját. A legutóbbi pedig ez az általuk fasírtnak mondott (nálunk inkább húspogácsának mondanám) finomság. Annyira jól nézett ki a képernyőn, és a héten szerdára fasírtot terveztem, gondoltam megvalósítom.
Aki esetleg nem olvastam egy korábbi bejegyzésem, annak megsúgok egy klassz spórolós tippet: ha a hétvégi bevásárlás előtt megtervezzük előre a hétre mit akarunk főzni a különböző napokon ebédre, akkor céltudatosabban tudjuk megírni a listánkat és nem vásárolunk semmit feleslegesen! :)
Szóval visszatérve a fasírthoz, nagyon könnyű elkészíteni, és picit alakítva a recepten, még mindig egy egészséges ebéd ötlet.
Hozzávalók:
500g pulyka darálthús (lehetőleg combból)
1 fej vöröshagyma
3 kisebb vagy 2 normál gerezd fokhagyma
1 tojás
Fűszerek: 1 ek. petrezselyem, só, bors, pirospaprika, késhegynyi csípős paprika (elhagyható), 1 kávéskanál őrölt kömény
A kockára vágott hagymát egy evőkanál olívaolajon megpároljuk, majd ha kész akkor a darált húshoz tesszük a többi hozzávalóval (a fokhagymát fokhagymanyomón préseljük át). Alaposan gyúrjuk össze a masszát, majd 8-9 nagyjából egyforma pogácsát formázzunk belőle, tegyük ezeket egy nagy tányérra és 1-2 órát pihentessük fóliával lefedve a hűtöben.
Amikor eleget állt, összeértek az ízek, akkor hevítsünk fel egy serpenyőt, amit vékonyan olajozzunk meg. Ha felforrósodott a serpenyő, közepes lángon/fokozaton süssük meg a pogácsák egyik felét a serpenyőben. Néha nyomkodjuk meg őket egy kiszedőlapáttal, hogy a felesleges zsiradék kifollyon. Amikor szépen megbarnult az egyik oldala, fordítsuk meg a pogácsát és süssük a másik oldalát is barnára (kb oldalanként 8-10 perc volt). Amikor kész azonnal tányérra is rakhatjuk. Jó étvágyat!
Most köretként répás rizst készítettem, illetve egy kis salátát (retekből, paprikából,paradicsomból, uborkából és lilahagymából). :)
Aki esetleg nem olvastam egy korábbi bejegyzésem, annak megsúgok egy klassz spórolós tippet: ha a hétvégi bevásárlás előtt megtervezzük előre a hétre mit akarunk főzni a különböző napokon ebédre, akkor céltudatosabban tudjuk megírni a listánkat és nem vásárolunk semmit feleslegesen! :)
Szóval visszatérve a fasírthoz, nagyon könnyű elkészíteni, és picit alakítva a recepten, még mindig egy egészséges ebéd ötlet.
Hozzávalók:
500g pulyka darálthús (lehetőleg combból)
1 fej vöröshagyma
3 kisebb vagy 2 normál gerezd fokhagyma
1 tojás
Fűszerek: 1 ek. petrezselyem, só, bors, pirospaprika, késhegynyi csípős paprika (elhagyható), 1 kávéskanál őrölt kömény
A kockára vágott hagymát egy evőkanál olívaolajon megpároljuk, majd ha kész akkor a darált húshoz tesszük a többi hozzávalóval (a fokhagymát fokhagymanyomón préseljük át). Alaposan gyúrjuk össze a masszát, majd 8-9 nagyjából egyforma pogácsát formázzunk belőle, tegyük ezeket egy nagy tányérra és 1-2 órát pihentessük fóliával lefedve a hűtöben.
Amikor eleget állt, összeértek az ízek, akkor hevítsünk fel egy serpenyőt, amit vékonyan olajozzunk meg. Ha felforrósodott a serpenyő, közepes lángon/fokozaton süssük meg a pogácsák egyik felét a serpenyőben. Néha nyomkodjuk meg őket egy kiszedőlapáttal, hogy a felesleges zsiradék kifollyon. Amikor szépen megbarnult az egyik oldala, fordítsuk meg a pogácsát és süssük a másik oldalát is barnára (kb oldalanként 8-10 perc volt). Amikor kész azonnal tányérra is rakhatjuk. Jó étvágyat!
Most köretként répás rizst készítettem, illetve egy kis salátát (retekből, paprikából,paradicsomból, uborkából és lilahagymából). :)
2014. január 7., kedd
Brownie - narancsos tejszínhabbal
Nagyon kívántam ma valami finomságot. Nem akartam nagy sütögetésbe kezdeni. Meg persze volt néhány dolog még az ünnepekröl,ami megmaradt, ezeket is szerettem volna felhasználni. De valami csokisra vágytam, valamire, ami édes, a férjem is imádná és én sem tudok bezabálni belőle. Felcsaptam a süteményeskönyvek királynőjét, ami számomra az etalon. Már említettem egyszer, ez a Nők Lapja Süteményeskönyv. Fantasztikus!! Van egy csupa csoki fejezet, egyből ott kezdtem. De sajnos nem találtam szájízemnek valót. Tovább lapozgattam kissé elkeseredetten, amikor is kinyílt az oldal a mascarponés brownie-nál. Csakhogy nincs itthon mascarpone. De kiderült,hogy minden más hozzávaló van. Ráadásul mascarpone helyett van tejszínhabom... Neki is álltam, és őszintén szólva annyira jól sikerült,hogy szívem szerint azonnal megosztottam volna a receptet némi kóstolóval. De mivel legkisebbem lázas, így épp csak elkészíteni volt időm, amíg aludt. De most újra alszik
.. ;)
Hozzávalók:
2 dl tej
20 dkg vaj
5 dkg kakaópor
25 dkg liszt
35 dkg (recept szerint is) barna cukor
1 csapott evőkanálnyi szódabikarbóna
5 dkg étcsokoládé durvára vágva
1 dl tejföl
2 tojás
10 dkg durvára vágott dió
1 narancs héja reszelve
A tetejére:
2 dl tejszín (vagy a recept szerinti 25 dkg mascarpone)
Habfixáló (1csomag)
2-3 evőkanál porcukor
A tejet, a vajat és a kakaóport egy lábasban addig melegítjük, amíg a vaj felolvad. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A lisztet, a cukrot, a szódabikarbónát, a felaprított csokoládétcsokoládét és diót egy tálban elkeverjük, hozzádjuk a felolvasztott vajas részt és végül belekeverjük a tejfölt, a tojást és a reszelt narancshéj felét.
A tésztát egyenletesen eloszlatjuk egy sütőpapírral alaposan kibélelt tepsiben (magas falú legyen - nekem egy közepes méretű tepsim van). 180 fokon addig sútjük, amíg felemelkedik (kb 15 perc), majd mérsékeljük a hőt 160 fokra és további 25-30 percig sütjük készre. Tűpróbával ellenőrizzük, majd hagyjuk kihűlni.
(én beliszteztem a tetejét mikor kész lett és az egészet átfordítottam egy tálcára)
Amikor majdnem teljesen kihűlt egy keverőtálba öntöttem a hütőhideg tejszínt, belemértem a cukrot, a narancshéj másik felét, és félkemémy habbá vertem. Ekkor beleszórtam a habfixálót, amivel kemény habbá vertem. Nagyjából egyenletesen eloszlattam a süti tetején és kb 15-20 percre hűtőbe tettem.
Amikor kivettem én kockákra szeleteltem,de mindenki úgy tálalja,ahogy jól esik neki. A lényeg az,hogy leírhatatlanul finom. És kb két kocka után elég is. Annyira puha, és omlós, hogy ilyen csokis sütit még soha nem ettem. Díszítésnek enyhén meg lehet hinteni kakaóporral vagy csokiforgáccsal. Jó étvágyat kívánok!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)