2013. december 29., vasárnap

Narancsos-mézes csirke


Már tavaly is hasonló volt a karácsonyi vacsoránk, de idén sikerült tökéletesen. Találtam egy receptet,amelyben egyben sült combok voltak, az volt a kiindulópontom, a többit a fantáziámra bíztam. Bátran merem ajánlani minden kezdő, illetve kisgyermekes háziasszonynak, mert az előkészítésen kívül nem igényel különösebb gondoskodást és a körettel sem kell bíbelődni!!:)

Hozzávalók:
1 egész csirke (1,5-2 kg között)
3 közepes krumpli
1 fej fokhagyma
2 közepes narancs
2 sárgarépa
1 fehérrépa
(+bármilyen zöldség,amit szeretünk)
4 evőkanál méz
Fűszerek: só,bors, petrezselyem (nálam szárított), bazsalikom, kakukkfű

Előveszünk egy közepes méretű,magas oldalú tepsit, amibe kb 1-2 evőkanálnyi olívaolajat locsolunk (ha nincs,jó a napraforgó is). Begyújtjuk a sütőt 200-220 fokra kb. A zöldségeket megpucoljuk, a fokhagymákat gerezdekre szedjük, a többi zöldséget hosszúkás csíkokra vágjuk (nem kell nagyon tökéletesre,csak ahogy a krumplit vágjuk a paprikás krumplihoz). A narancsot alaposan megmossuk, a csirkét is. Az egyik narancsot négybe vágjuk, és a megtisztított csirke belsejébe dugjuk,3-4 gerezd fokhagymával együtt. Ezután egy spárgával,vagy vastag cérnával összekötjük a pipi lábait. Behelyezzük a tepsibe, megsózzuk,megborsozzuk mindkét oldalát, amit kicsit elmasszírozunk rajta. Aztán cicivel felfelé hagyjuk. 
A feldarabolt zöldségeket és a maradék fokhagymagerezdeket a csirke köré szórjuk. Meghintjük a zöldségeket is sóval és borssal, kevés olajat (1-2evőkanál) locsolunk rá, majd villával picit megforgatjuk az olajban a zöldségeket. Ezután az egész tepsit (zöldség+csirke) megszórjuk petrezselyemmel (az olyan főzési analfabétáknak, mint amilyen én voltam tavaly, leírom,hogy kb egy evőkanálnyi), kakukkfűvel (1 teáskanálnyi), bazsalikommal (1 teáskanálnyi). A mézet a másik narancs kifacsart levével összekeverjük, majd kb 2-3 evőkanállal rálocsolunk az egészre belőle, a maradékot félretesszük. Alufóliával lefedjük a tepsit és sütöbe toljuk. 
Fél óra sütés után kivesszük, kanállal kicsit megforgatjuk a zöldségeket, majd újabb 2-3 kanál narancsos-mézet csurgatunk rá. Visszafedjük a fóliával és visszatesszük. 
Fél óránként ismételjük meg ezt a műveletet. Ha elfogyott a mézes-narancs, akkor a csirke körüli szafttal locsoljuk át az egészet. Összesen másfél óra sütés után, miután megismételtük a forgatás-locsolást, levesszük a fóliát és az utolsó fél órára anélkül tesszük vissza. Nekem két óra elég volt, ne ijedjünk meg a sötèt foltoktól, mert a méz karamellizálódása okozza. Isteni lesz és nem ég meg, ha locsolgatjuk. Ha úgy véljük kéne még sülnie, újra fóliázva visszatehetjük további 10-20 percre. Frissen fogyasztva a legjobb, és bár sokáig sül, és rettenetesen hosszú a leírása, higyjen nekem mindenki, pofon egyszerű elkészíteni! :) Mindenkinek jó étvágyat kívánok hozzá! 

2013. december 24., kedd

Csokoládés pöfeteg


Igazából évek óta tervezem ennek a keksz-félének az elkészítését, csak az volt a problémám ezzel,hogy féltem túl hamar elfogy. Félelmem beigazolódott. A gyors fogyasztás mindenkit fenyeget,de súlyos vétek lenne kihagyni ezt a pofon egyszerű és mennyei ízű finomságot!

Hozzávalók:
 20 dkg étcsoki
 10 dkg vaj
 2 tojás
 20 dkg cukor (nálam nád)
 25 dkg tk. liszt
 fél csomag sütőpor
 3 dkg kakaópor
 2-3 evőkanál tejszín
 porcukor a forgatáshoz

A csokit vízgőz fölött megolvasztjuk a vajjal. Amikor már összeolvadt, hozzákeverjük a tojást, a cukrot és alaposan elkeverjük. Utána hozzádjuk a maradék hozzávalót. Ilyenkor még kicsit folyékony massza, épp ezért lefedve kb 1 órára hűtőbe tesszük. Ezután golyókat formálunk belőle.
Előmelegítjük 160-170 fokra a sütőt. Ezután porcukorba forgatjuk őket
őket. Jó alaposan, vastagon legyen rajta úgy lesz sütés után igazán szép. Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk őket,egymástól távol,mert alaposan megnőnek.
Ezután sütőbe tesszük és kb 10-12 perc alatt megsütjük őket. Ekkor még nagyon puhák és törékenyek. Várjunk vele néhány percet, mielőtt tálcára, vagy tányérra szedjük. Amikor teljesen kihűlt, kívül ropogós lesz, belül pedig szép puha. Jó étvágyat hozzá!
Hát nem megéri?!.... :)

2013. december 10., kedd

Gyors pizza


Ismét futkosós napunk volt. Egyre vittem Lucát oltásra, persze tegnap lefekvés előtt ugrott be, hogy meg is kellene venni az oltóanyagot. Emiatt korábban kellett indulnom... és persze mikor alszanak jól a gyerekek reggel? Amikor eldöntöd,hogy az első korai megébredés/visszaaltatás fázisnál kikelsz az ágyból. Na ez az,ami kimardt, így 8-ig aludtam. Akkor meg ugye a kapkodás, mindketten farkaséhesek, én csak a kávémra vágynék..stb. Így nem maradt idő ebédre, azt viszont muszáj, hát miután hazaértünk kitaláltam,hogy sütőporos tésztát csinálok, a gyors tejfölös alapommal. Összesen 45 perc volt, mire ehettünk. Ennél még a futár se gyorsabb! ;)

Hozzávalók:

500g liszt
2 ek. olíva vagy sima olaj
1 ek. oregánó (elhagyható)
1 tk. só
Fèl csomag sütőpor
1 kis poharas tejföl
2 dl víz
2 gerezd fokhagyma
2-3 szelet felvágott (esetemben sonka)
só,bors
sok sajt (nekem kb 15 dkg)

Begyújtjuk a sütőt 200-220 fokra. A lisztet, az olajat, az oregánót, a sót 1 evőkanál tejföllel, a sütőporral, ès vízzel összegyúrjuk. Ne adjuk hozzá az összes vizet,mert a liszttől függ mikor lesz gyúrható/nyújtható állagú. Amikor kèsz, a tepsi mèretère vágott sütőpapíron kinyújtjuk, kb a tepsi formájára. Belerakjuk a tepsibe.
A maradèk tejfölt az átnyomott fokhagymával, ízlès szerint sóval ès borssal elkeverem, majd megkenem vele a tèszta tetejèt.
Ha van otthon paradicsom, vagy újhagyma, vagy bármilyen zöldsèg,amit szivesen eszünk pizzán, azt is tegyük rá. Nekem ez az újhagyma volt. Ezután a felvágottat eltèpkedjük csíkokra, ès a zöldsègek tetejère tesszük.
A sajtot (minèl többet) kis lyukú reszelőn lereszeljük ès az egèsz alap tetejère halmozzuk. Berakjuk a sütőbe ès addig sütjük míg a tèszta szèle ès a sajt picit világosbarna lesz. Utána kivesszük, ès szeletelhetjük. Jó étvágyat!!

2013. december 5., csütörtök

Mama- és Baba-barát rizses hús




Hogy miért kapta ezt a nevet? Mert Mamabarát, hiszen nincs sok meló vele, egy óra alatt kész az egész, ezalatt pedig igazából csak oda kell tenni, aztán rotyogni hagyni. Baba-barát, mert nem kell nagy darabokat vagdosni, hanem szépen összeáll, de közben teljesen puha, amitől könnyű kanalazni. Semmilyen tejtermék, vagy egyéb tejszármazék nincs benne, így korán lehet vele kisebb változtatásokkal kísérletezni. Bátran variáljuk. Nem néz ki bíztatóan, de annál finomabb - mi sem bizonyítja ezt jobban, mint, hogy a húst kerülő kicsi fiam úgy tömte magába, mintha kötelező lenne. :)

Hozzávalók:

2 bögre rizs
4 bögre víz
1 ek. Olaj
Só, bors

50 dkg darált hús (nálam pulyka, mi azt szeretjük a legjobban - meg a marha darált husit, de azt aranyárban mérik)
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 nagyobb sárgarépa
2 dl víz
Só, bors, édes pirospaprika és majoranna (én egy kevés oregánót is tettem hozzá, de ki hogy szereti)

A hagymákat, és a répát kis kockákra vágjuk. Kevés olívaolajon megdinszteltem előbb a hagymát, majd rá a fokhagymát és a répát egyszerre,

 picit megpirítottam, majd rádobtam a darált husit, amit szintén megpirítottam, rá két teáskanál pirospaprika, ízlés szerint a fűszerek, majd a víz, lefedjük, és forrás után alacsony lángon pároljuk.

Amíg párolódik, egy evőkanál olívaolajon fehéredésig pirítjuk a rizst folyamatos kevergetés mellett. Ha már zömében fehér, akkor felöntjük a négy bögre vízzel, sózzuk, borsozzuk, majd lefedve, alacsony lángon főzzük. A lényeg, hogy gyakran kevergessük.


Kb fél óra alatt, mind a kettő puhára párolódik, ekkor összekeverjük őket (mindegy melyiket melyikhez), megrottyantjuk (2-3 percig összefözzük), majd lezárjuk a gázt és hagyjuk fedő alatt összepuhulni, összeérni az ízeket.

Jó étvágyat!

2013. december 4., szerda

Rákóczi-túrós


Tavaly nyáron kaptam névnapomra egy süteményes könyvet. Nők Lapja Konyha 100 legjobb sütije a címe. Nagyjából a felét már megsütöttem különböző alkalmakra. Most sem történt másként. Nővéremnek szerettem volna valami apróságot, születésnapjára. Gondoltam sütök egy tepsi Rákóczi-túróst, aztán vágok belőle  egy körformát és így olyan lesz,mint egy torta. Nos...így sikerült... :)

Hozzávalók:

Tésztához:
30 dkg finomliszt
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 egész tojás

Töltelékhez:
50 dkg túró
1 egész tojás
2 ek. búzadara
10 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
ízlés szerint mazsola (én kihagytam)

A tetejére:
4 tojásfehérje
16 dkg kristálycukor
30-35 dkg baracklekvár (nekem ez saját készítésű volt)

A sütőt előmelegítjük 180 fokra,gázsütőn közepes fokozatra.

A tésztával kezdjük: a lisztet a porcukorral együtt elmorzsoljuk a vajjal. A tojást hozzáadva tésztává gyúrjuk,majd lisztezett felületen tepsi napgyságúra nyújtjuk (nekem egy kozepes méretű zománcozott 6000éves tepsim van,abban készítettem). A tésztát tepsibe rakjuk,majd alaposan megszúrkáljuk villával, sütőbe toljuk és világosbarnára sütjük.

Ezután jön a töltelék. Amíg sül és langyosra hűl(ha kivettük, ne kapcsoljuk ki a sütőt), elkészítjük: a hozzávalókat egy tálban alaposan összekeverjük. Amikor az alap kihűlt, vékonyan megkenjük baracklekvárral, majd ráhalmozzuk a túrós masszát és elegyengetjük. Visszatesszük a sütőbe további 5-8 percre (nekem kellett a 8). Egyszerű elősütést végzünk ezzel a művelettel.

Amíg készül (és akkor most eltérnék a garantált siker érdekében az eredeti recepttől) elkészítjük a habot: a tojásfehérjével elkevert cukrot vízgőz fölött addig kevergetjük, míg a cukor fel nem olvad. Ezt egyszerűen kanállal vagy villával végezzük. Tényleg az a fontos, hogy elolvadjon a cukor. Ne főzzük! Amikor a cukor elolvadt, keverőtálba öntjük és 10 percig folyamatosan keverjük robotgéppel (fontos,hogy minimum 10 percig, így tartja majd az alakját a hab). Amikor kész (ha van nyomozsákba) egy egyszerű uzsonnás zacskóba töltjük, melynek egyik sarkát kb 1-1,5 centi szélesen kivágjuk. Ezzel a házi habzsákkal csíkokat húzunk, berácsozzuk a túrós töltelék tetejét. Amikor készen vannak a rácsok, kiskanál segítségével a rácsok közötti részbe baracklekvárt csepegtetünk (kitöltse az üres részt). A lángot kisebbre vesszük, a hőmérsékletet mérsékeljük a sütőben kb 160 fokra. Ezen a hőmérsékleten sütjük kb 8-10 percig, míg a hab aranybarna lesz.

Jó étvágyat!