2013. november 24., vasárnap

Csokis-diós keksz



Van egy sötétkék színű, nagyon szép, kemény kötésű füzetem. Ezüstös non-figuratív vonalak díszítik. Ebben bújnak meg az én dédelgetett receptjeim, amiket akkor kezdtem gyűjteni, amikor elköltöztem otthonról,a kollégiumi években. A leg(első apró kis titok volt ez a recept. Amerikai ismerőstől kapott csokis keksz, amit ma tovább gondoltam  Lecsökkentettem a csoki mennyiséget a felére és diót tettem helyette. Mennyei!!! A variációk tárháza végtelen. Engedjük bátran szabadjára a képzeletünket!

Hozzávalók: (25-26 diónyi darabhoz)

25 dkg liszt (én 10 dkg finom és 15 dkg tk tönköly lisztet használtam)
20 dkg vaj
10 dkg cukor (esetemben most nádcukor)
2 tojás sárgája
10 dkg durvára vágott étcsoki
10 dkg durvára vágott dió
Fél csomag sütőpor
4 ek. víz
csipet só

Előmelegítjük a sütőt közepes lángra vagy 180 fokra.
A vajat a liszttel elmorzsoljuk, a diót, csokit feldaraboljuk, majd a vajas liszthez adjuk a maradék hozzávalót.

A diót, csokit is beleszórjuk, majd könnyed mozdulatokkal ragacsos tésztát gyúrunk belőle. Kicsit tapad a kezünkhöz, úgy jó.

Sütőpapírral bélelünk egy tepsit vagy sütőlemezt, amire kb diónyi halmokat halmozunk egymáshoz nem túl közel. Én most megformáztam golyó formájúra, de sokszor csak fogok egy kiskanalat kiszedek egy nagy darabot a tésztából és a sütőpapírra dobom. Nem a külső most a lényeg.
Ha tele van a tepsi betesszük a sütőbe,majd gyakori tekintgetés mellett kb 10 perc alatt készre sütjük. Onnan látni, hogy kész van, hogy a teteje a halmoknak már nem csillog, nem mázas,hanem kicsit száraz, illetve korbe a széle halványan barnul. Akkor kivehetjük. Ilyenkor nagyon puha még,könnyen törik. Ha kihűlt, akkor lesz igazán kekszes, és jól záródó dobozban akár egy hétig eltartható (bár erősen kétlem, hogy marad addig belőle:)
Jó étvágyat!

2013. november 18., hétfő

Aranygaluska - nálam



2009 október 1-én költöztünk ide,akkor az elsők között volt ez a sütemény, amit megsütöttem. Kornél születése előtt gyakran készítettem, utána is néhány hónapig, aztán elvitt a kelt tészták szele. Belekezdtem kísérletezni, és a feledés homályába merült. Nemrég említettem, hogy kaptunk egy nagy adag diót olcsón. Nos, meg is lett az indok arra, hogy leporoljam a régi receptet. Fontos, tudni, hogy a tészta elkészítését anyukámtól tanultam.

Hozzávalók a tésztához:
50 dkg finomliszt
3 dl tej
6 dkg olvasztott vaj vagy margarin
2 tojás sárgája
2 dkg élesztő
5 dkg cukor
Csipet só

Hozzávalók a rétegezéshez:
Kapcsos tortaforma (23 cm)
15 dkg darált dió
10 dkg porcukor
8 dkg olvasztott vaj

Hozzávalók a vanília sodóhoz:
1 l tej
3 tojás sárgája
4 ek. cukor
2 csomag vaníliás cukor vagy egy rúd vanília kikapart magja
3 ek. liszt

Kezdjük a tésztával: mérjük ki egy nagy tálba a lisztet, közepébe mélyedést készítünk, majd a tejet meglangyosítjuk. 2 dl tejet és az összes többi hozzávalót a mélyedésbe öntjük, majd elkezdjük dagasztani. Ha kell a maradék 1 dl tejet is hozzáadhatjuk (nekem nem kellett). Rugalmas tésztát kell kapnunk, mely szépen elválik a tál falától. Letakarjuk, vagy lefedjük és szélvédett helyen kb egy óra alatt a duplájára kelesztjük.
Ezalatt elkészíthetjük a rétegezéshez szükséges hozzávalókat. A formát vajazzuk ki, majd liszt helyett dióval is szórjuk meg a forma belsejét (úgy, ahogyan a liszttel tennénk). A darált diót a porcukorral keverjük el, majd a vajat olvasszuk fel.

Amíg kel a tészta belefér a sodó elkészítése is. Abba az edénybe,amelyben szándékozzuk megfőzni a sodót, mérjük ki a hozzávalókat a tej kivételével. Mikor mindent beletettünk egy kevés tej hozzáadásával (max 2 dl) csomómentes masszát keverjünk habverővel. Amikor ez kész, akkor öntjük fel a maradék tejjel folyamatos kevergetés mellett. Rárakjuk a tűzre, ahol közepes lángon folyamatos kevergetés mellett felforraljuk, majd a lángot kicsit lejjebb véve sűrűsödésig keverjük. Ha kész félretesszük hűlni és néha megkeverjük, hogy ne varradodjon be a teteje.

Amikor megkelt a tészta, kicsit átgyúrjuk majd kb fél cm vastagra nyújtjuk lisztezett deszkán. Pogácsaszaggatóval vagy pohár szájával kisebb köröket szúrunk ki belőle, majd egy rétegben lerakjuk a tepsi aljára. Nem szükséges túl szorosan tenni őket. Amikor tele lett az első sor, akkor kenjük meg olvasztott vajjal, majd szórjuk meg bátran cukrozott dióval. Ugyanígy folytatjuk, míg el nem fogy a tészta. Amikor kész a tetejét is megszórjuk dióval (nekem a legtetejére nem maradt). Konyharuhával letakarva kb 30percig kelesztjük.

Amíg kel a tészta kb 170fokra, gázsütön a közepesnél eggyel kisebb fokozatra (nekem 8fokozatos) állítjuk a sütőt, előmelegítjük.
Amikor megkelt a tészta a sütöbe tesszük és kb 20-30 percig sütjük (lehet hogy tovább is), lényeg hogy a teteje szép aranybarna legyen.
Jó étvágyat hozzá!

2013. november 13., szerda

Csokis-vaníliás ekler fánk




Szüleim vettek 30 db tojást 600 forintért, annyi volt,hogy közeli lejáratúak voltak. Emiatt az utóbbi napokban sokat sütiztünk: hétfőn piskóta csokiöntettel,kedden sütőben sült mákos guba és ma a maradékra ekler fánk. Szeretem az ekler fánkot,de az égetett tésztával még csak most barátkozunk. Egész eredményesnek bizonyul.

Hozzávalók a tésztához:
1,25 dl tej
1,25 dl víz
nagy csipet só
1,5 dkg cukor
11 dkg vaj
15 dkg liszt
5-6 tojás (ha kisebb méretű,akkor kell belőle 6)

Hozzávalók a csokis krémhez:
4 dl tej
2 evőkanál liszt
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
2 tojás sárgája
4 evőkanál cukor

Hozzávalók a vaníliás krémhez:
4 dl tej
4 evőkanál lisz
2 tojás sárgája
4 evőkanál cukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor, vagy egy fél vaníliarúd kikapart magja

Ami még kell a krémekhez:
2 dl habtejszín

Tetejére:
5 dkg étcsoki
1 evőkanál vaj(!)

A tésztához a liszten és a tojáson kívül minden hozzávalót edénybe teszünk,majd a vaj olvadásáig közepes lángon főzzük. Előmelegítjük a sütőt 200 fokra eközben. Amikor a vaj is felolvadt,akkor a lisztet belekeverjük a folyadékba. Amikor már elvált a tészta az edény falától, akkor vegyük le a tűzről és tegyük egy keverőtálba. Robotgép segítségével elkezdjük keverni ezáltal hűteni a masszát, majd kb 3-4 perc keverés után egyenként, alaposan belekeverve hozzáadjuk a tojásokat. Amikor simára kevertük, sütőpapírral bélelt tepsire kanállal halmokat rakunk, vagy habzsákból(amit készíthetünk sima uzsis zacskóból) nyomjunk 8-10 centi hosszú csíkokat, vagy gömb formákat. Vizes ujjunkkal simítsuk el a tetejét a halmoknak majd mehet a sütőbe eleinte 8-12 percre, majd mikor szépen feljött a tészta, mérsékeljük a hőmérsékletet 170-180 fokra, és további 6-10 percig sütjük (sütő válogatja, figyeljük a tésztánkat). Amikor kész, félretesszük.

A krémhez a tejen kívül minden hozzávalót edénybe mérünk, majd kevés tej hozzáadásával, kézi habverővel csomómentesre keverjük. Ezután mehet bele a többi tej, majd közepes lángon folyamatos kevergetés mellett sűrűsödésig főzzük. Így járunk el mindkét krém esetében, majd tegyük félre, míg teljesen kihűl. Ezalatt habbá verjük a tejszínt robotgép segítségével. Amikor a krémek kihűltek a tejszínt elfelezzük és a felét az egyik, másik felét a másik krémmel elkeverjük. Kicsit habosabb krémet kapunk.

Ha kihűlt a tészta, akkor olvasszuk meg a csokit a vajjal, majd egy kenőtoll segítségével kenjük meg a tetejüket vele.

Ha megszilárdult a csoki a tetején, vágjuk félbe a tésztákat. Kiskanál segítségével alulra a csokis, majd arra a vaníliás krémet halmozzuk. Óvatosan a mennyiséggel, pikkpakk hajlamos szétfolyni. Majd a krém tetejére illesszük a tészta tetejét.
Fogyaszthatjuk azonnal, de hűtőbe téve egy-két óra alatt kicsit megszilárdul a krém.
Jó étvágyat hozzá!

2013. november 7., csütörtök

Almás pite - könnyen :)

Múlt héten párom kapott egy rekesz almát a főnökétől. Kornél imádja az almát, no de nem ennyire... SajnosLucának fáj tőle a hasa, így elkezdtem gondolkodni alternatív felhasználási módokon. Egyik ilyen lett az almabefőtt (nem titkolt szándékom az,hogy megkóstoltatom így az almát Lucával). A másik ilyen az almás pite. El kezdtem keresgélni,és nagyon hamar ráleltem a tökéletes pitére Pistuc receptje alapján. mivel kicsit zavaros a recept leírása,ezért itt összegzem Nektek. De ha egy jót szeretne nevetni valaki,vagy alaposabb képeket látni, akkor minde nképpen olvassa el a fent említett bejegyzést.

Hozzávalók a tésztához:
25 dkg finomliszt
10 dkg teljes kiörlésű tönkölyliszt (ha nincs,jó a sima is)
14 dkg porcukor
14 dkg vaj
1 egész tojás
1-2 evőkanál tejföl
1 csomag sütőpor

Hozzávalók a töltelékhez:
2 kg alma (hámozás,tisztítás előtt mérve)
3 teáskanál fahéj
12 dkg nádcukor (ha nincs lehet fehér cukor)
1 csomag vaníliás cukor (vagy egy rúd vanília kikapart belseje)

További hozzávalók:
3-4 ek. zsemlemorzsa
3-4 ek. darált dió
1 tojás a kenéshez

A tésztával kezdjük: elmorzsoljuk a vajat a kétféle liszttel és a porcukorral. Majd beleütjük az egész tojást és előbb egy kanál tejföllel,vagy ha nem áll össze  akkor adjunk hozzá még egy kanál tejfölt.Kissé ragacsos tésztát kell kapnunk, amit folpackba csomagolunk és 1-2 órára hűtőbe tesszük.
Ezután míg kel a tészta elkészíthetjük a tölteléket. Az almát kimérjük, meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük, majd kinyomkodjuk belőle a levét. Ezt a munka után elfogyaszthatjuk! Miután kinyomkodtuk, a töltelék többi hozzávalójával elkeverjük. Ismét ereszt majd egy kis levetm, de az már maradhat rajta.
Amikor a tészta nyújthatóvá szilárdult, béleljük ki sütőpapírral a tepsit (nekem kb 25x35os), úgy, hogy az oldalára is felérjen a papír. Majd a sütőpapírt és a nyújtófát belisztezve kinyújtjuk a tészta 4-5 dekával több, mint felét. Amikor kész berajuk as tepsibe úgy, hogy az oldalára is felérjen a tészta. Megszórjuk az alapot a morzsával és a dióval, majd ráhalmozzuk az almát kisebb kupacokban, majd villával egyenletesre simítjuk a tölteléket.
Amikor ez kész a tészta maradékát is kinyújtjuk, majd beborítjuk vele a tölteléket. Elegyengetjük a szélén és mindenhol a tésztát, majd lekenjük egy felvert tojással, végül megszurkáljuk. Nekem a gázsütőm közepes fokozatán elég volt neki 30 perc. Amúgy kjb 190 fokon ír 40 percet. Amikor kihűlt szeletelhetjük is. Jó étvágyat!

2013. november 6., szerda

Fahéjas-mézes-diós muffin


Kaptam diót szüleim munkahelyén árulja az egyik kollégájuk. Nagyon-nagyon finom,igazán megéri az árát. Így viszont
az a baj,hogy állandóan valami diós finomságon töröm a fejem. Ráadásul karácsonyi hangulatom is lett. Így pattant ki tökfejemből ez a recept.

Hozzávalók (nekem 17 db lett belőle)

2,5 dl tej
1 tojás
0,8 dl olaj
10 dkg nádcukor
2,5 dkg méz
2 marék dió durvára vágva
25 dkg liszt (enyém most teljes kioörlésű)
1 teáskanál szódabikarbóna
1 tk. sütőpor
Fél tk. őrölt fahéj

A leírt sorrendben tálba mérjük a hozzávalókat,majd alaposan elkeverjük kézi habverővel. Papírkosárral bélelt muffin formába szedjük, 2-2 evőkanállal tegyünk mindegyikbe. Előmelegített 180fokos sütőben kb 20 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük (én fogpiszkálóval szoktam). Jó étvágyat!