Hobbi blogból lett szenvedély! Célom, hogy mindenki kedvet kapjon a házi készítésű finomságokhoz. Ahogy a receptek is mutatják legnagyobb szerelmem a sütés! cakeboszi@gmail.com
2013. augusztus 18., vasárnap
Barackdzsemmel töltött, kakaós muffin - tejmentesen, nádcukorral
Ma egy olyan sütemény receptjét hoztam, amit napok óta sütök, majdnem minden nap, mert szerintem ez a legegyszerűbb, legolcsóbb süti a világon, amit a legtöbbféleképpen lehet variálni. Egy baj volt, hogy mindig elfelejtettem fotózni. Most is siettem, a minőség ismét nem a legjobb. De azt hiszem, most nem is ez a lényeg.
Az eredeti recept tejjel van, azonban nagyon híján voltam az alapanyagoknak, vásárolni sem tudtam, így született meg a tejmentes verzió. A nádcukor pedig még hónap elején került a konyhámba, egy kiló. Nem sok cukor fogy (hála istennek), és a xilit megfizethetetlen, de szeretnénk kicsit egészségesebben bűnözni. Hó elején meg ugye mindig úgy érzi az ember, hogy bármit megtehet. :)
Egyébként gyorsaságának köszönhetően lustább napokon, ha nincs reggelinek való, nyugodtan megsüthetjük ahelyett, hogy kiszaladunk zsömléért (pláne, mire az ember két gyerekkel eljut).
Hozzávalók:
2,5 dl víz (akinek nem fontos, hogy tejmentes legyen, helyettesítse tejjel)
0,8 dl olaj
1 egész tojás
11 dkg nádcukor (ha sima cukor 12,5 dkg legyen)
23 dkg liszt (amennyiben kakaó nélkül szeretnénk, tegyünk bele 25 dkg lisztet)
2 dkg cukrozatlan kakaópor
1 tk sütőpor
1 tk szódabikarbóna
Töltelék:
12 púpos mokkáskanál dzsem
A sütőt gyújtsuk be. Gázsütőn közepes fokozat, villanysütőn 180fokra állítsuk. Tegyünk muffin papírokat a formába.
Egy nagy tálban keverjük el a vizet, az olajjal és a tojással. Mérjük bele a lisztet, a cukrot, kakaóport, sütőport, szódabikarbónát (egy szóval minden mást). Gyors mozdulatokkal (ha van kézi habverővel) összekeverjük. Ezután minden kosárkába halmozunk egy evőkanál tésztát. A közepére púpozzuk a dzsemet, majd óvatosan a tetejérehalmozunk egy újabb evőkanál tésztát. Pontosan 12 muffinra elég az adag.
Kb 20 percig sütjük és tűpróbával ellenőrizzük.
Jó étvágyat!
2013. augusztus 6., kedd
Pavlova torta - Anikó módra
Nagy nagy mumus volt ez a torta. Hadilábon állok a habcsókkal. Az is olyan édesség, hogy csak akkor eszem, ha nagyon megkívánom. És nagyon kell kívánnom ahhoz, hogy aztán bele is vágjak az elkészítésbe. Kb három hónapja láttam egy TV műsorban, amikor egy volt modell, aki most már cukrász elkészítette. Akkor gondoltam, nahát, ha neki megy...nekem is menne...;D elnézést a modell barátnőimtől! Aztán látta, Nigella Lawson műsorát. Az volt az a pont, amikor a fejemre csaptam, hogy nahát ez pofon egyszerű. Tegnap este végül meg is kerestem egy receptet. A mindmegette.hu-n találtam, azt írja Nigella receptje. Hááát.... Megcsináltam a habcsók alapot...vagyis csináltam volna...két óra sütés után se volt több, mint egy barna ecetízű nyúlós ragacsmassza... Ki kellett dobnom végül... Begurultam, és beírtam google-be Nigella nevét, és a pavlovát, megnéztem angolul a műsort, aztán kerestem egy olyan magyar receptet, ami a legjobban hasonlított hozzá. Utólagos köszönet érte az A'la Carte blog szerzőjének.
Hozzávalók:
Habcsókhoz:
4 hűtőhideg tojásfehérje
Csipet só
25 dkg cukor (ennyi kell és kész, a másik receptben kevesebb volt olyan is lett... A habcsók a sok cukortól is habcsók)
2 teáskanál keményítő
1 kis citrom leve
Krémhez:
4 tojás sárgája
10 dkg cukor
1 bourbon vaníliás cukor
1 teáskanál liszt
1 evőkanál víz
1 evőkanál tej
10 dkg vaj
Tetejére:
40-50 dkg magozott meggy (lehet más savanyù gyümölcs is)
2 evőkanál cukor
Fél mokkáskanál fahéj
Pár csepp rum aroma
1 teáskanál keményítő
Előmelegítem a sütőt 180 fokra. Kibélelek sütőpapírral egy tepsit, amin körberajzolok egy kb 20centis átmérőjű tányért. A fehérjét a sóval elkezdem habbá verni. Mikor csak laza hab, akkor részletekben beletesszük a cukrot. Folyamatosan magas fokozaton keverve végül a citrom leve is mehet bele. Addig keverjük, míg a tálból nem folyik ki, de nem lesz még kő kemény hab. Ekkor kivesszük a robotgépet a tálból, majd egy spatula segítségével belekeverjük a keményítőt. Majd spatulával a kör alakra halmozzuk a tepsibe. Nem kell hogy túl szép legyen. Picit eligazítjuk. Arra ügyeljünk, hogy a térfogata kissé nőni fog. Kb 150 fokra vesszük vissza a hőmérsékletet, majd 40 percig sütjük. A külseje ekkor ropogós lesz, belül pedig pillecukor szerű. Ekkor még 30 percig hagyjuk a zárt sütőben hűlni. Amíg sül az alap elkészítjük a krémet.
A négy tojás sárgáját a cukrokkal, a vízzel,tejjel,liszttel alaposan elkeverjük,majd vízgőz fölött folyamatos keverés mellett sűrűre főzzük. Majd hagyjuk teljesen kihűlni (közben gyakran kevergessük meg). Amíg hül a sárgájás krém, a vajat kihabosítjuk robotgéppel, majd a kihűlt sárgájás vaníliakrémet belekeverjük, és alaposan felhabosítjuk. Amíg nincs rá szükség hűtőbe tesszük. Ha egy kicsit masszívabb, mikor kivesszük a hűtőből, akkor nyugodtan kihabosíthatjuk újra.
A szirupos meggyhez a hozzávalókat egy edénybe tesszük, addig melegítjük, amíg a cukor fel nem olvad. Ha kész, hagyjuk hűlni (nem fontos sziruppal elkeverni a gyümölcsöt, de én a meggyet magában nem szeretem, nekem muszáj volt feldobni).
Amikor minden lehűlt, akkor a torta alapját felfordítva tegyük tányérra. Halmozzuk rá és nagyjából egyengessük el a vaníliás krémet, majd arra halmozzuk a szirupos meggyet. És tálalhatunk is...ronda...de nagyon bűnösen finom!!
Hupikék törpikék házikó - torta
Régóta szerettem volna formatortát készíteni. A fondant bevonat igencsak izgatta a kiváncsiságomat. De nem tartottam soha ott, hogy akkor, na most megcsinálom. Féltem tőle. Aztán múlthét hétfőn érkezett a telefon, miszerint unokahúgom egy hupikék törpikék házikót szeretne. A kérdés csak az volt, hogy bevállalnám-e. De ez a kérdés az én fejemben meg sem fordult. Egyértelmű volt. Kihívás. Úgy gondoltam ez egy jel, ha sikerül, akkor irány a cukrász iskola, ha nem, akkor marad egy kósza hobbi. Nos, ezt már az olvasóra bízom, hogy megítélje...:)
Hozzávalók:
Piskótához: (1 db, 22centis kapcsos formában sült laphoz)
(A recept innen származik!)
3 db tojás
3 ek víz (nem forró, de meleg)
7 dkg porcukor átszitálva
10 dkg süteményliszt átszitálva
2 tk sütőpor
1 csipet só
4 ek olvasztott vaj
Töltelékhez: (ez egy másfélszeres adag erről az oldalról)
6 tojás
37,5 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé
30 dkg porcukor
1,5 ek kakaó
Csorgatáshoz:
10 dkg ét csokoládé
10 dkg vaj
Fondant alá ragasztónak: (innen)
25 dkg vaj
50 dkg porcukor
1 cs bourbon vaníliás cukor
1 csipet só
Fondanthoz:
Ezt rábíznám mindenkire, van az interneten is recept, házi készítéshez, lehet boltban is kapni, én mivel még nem tudtam milyennek kell lennie, úgy döntöttem veszek 3 csomag Dr Oetker Nyújtható cukormáz port. A csomagolásán ugyanaz volt, amit sok helyen láttam, hogy házilag is beletesznek. Vettem hozzá egy zöld és egy piros ételfestéket.
Azzal kezdtem, hogy közepes hőmérsékleten kisütöttem a három piskótát egymás után. A piskótához a hozzávalókat az alábbi sorrendben: az egész tojásokat a vízzel és a cukorral magas fokozaton fényes habbá keverem (kb a háromszorosára). A sütőport az átszitált liszttel és a sóval elkeverem, ezt fokozatosan a tojásos masszához keverem alacsonyabb fokozaton. Majd legvégén a négy kanál vajat. A sütőforma alját előre kibéleltem sütőpapírral, oldalát vajjal kentem meg. A tésztát beleöntöttem a formába, majd néhány határozott mozdulattal a konyhapultra ejtettem, így a nagyobb buborékok távoznak és nem púposodik sütés közben a piskóta. Sütőbe raktam és halványbarnára tűpróbáig sütöttem. Hagytam a formában hűlni, majd az alján lévő sütőpapírral együtt egy tányérra raktam, majd a további két piskótát ráhalmoztam ugyanígy.
Ezután a fondant következett. A csomagoláson jelzett leírás szerint elkészítettem, majd bevontam a zöld mázzal a tortatálcát és a maradékból csináltam két bokrot. A piros és a fehér mázat folpackba,majd kis zacskóba csomagoltam és hűtőbe raktam, ahogyan a kihűlt piskótát is. Amikor végeztem kivettem a reggel szükséges vajmennyiséget és egy tányérra raktam, hogy reggel könnyebben tudjak dolgozni vele.
Másnap reggel a hűtőhideg piskótákat két-két részbe vágtam. Levettem róluk a sütőpapírt,majd megformáztam egy kenyérvágó késsel. Az alját és a tető részt külön. Ezután egy sütőpapír segítségével egymásra raktam az alsó és felső halmot.
Ezután jött a töltelék. A tojásokat a porcukor felével és a kakaóporral elkevertem, majd vízgőz fölött melegítettem. Mikor már gőzölgött beletördeltem az étcsokit, majd addig kevertem, ameddig sűrű massza nem lett és a csoki fel nem olvadt teljesen. Félreraktam hűlni. A vajat a porcukor másik felével habosra keverem robotgép segítségével.
Amikor a csokis-tojásos massza teljesen lehűlt, a kihabosított vajhoz keverem és addig keverem, amíg újra habos nem lesz. Ezután kb 10 percre hűtőbe rakom. Addig elmosogatok és előkészítem a habzsákot,illetve vízgőz fölött megolvasztomm a csurgatáshoz szükséges csokit a vajjal. Majd ha minden lehűlt, akkor csillagcsöves habzsákkal betöltöm a piskótalapokat. Először a krémet viszem fel koncentrikus körökben, majd rácsurgatok egy kis olvasztott csokit, ahogy épp esik. Így töltök minden réteget. Ha kész, hűtőbe rakom. Érdemes ekkor már külön tányéron dolgozni az aljával és a tetejével is.
Amíg a torta hűl, addig elkészítem a bevonó mázat. A vajat a cukrokkal és a sóval kihabosítom, jó alaposan. Ezután kb 5 percre hűtőbe teszem. Addig előkészítek egy habzsákot és egyenes vonalvégű csövet teszek bele. Kiveszem a tortát és a mázat, majd vékonyan bevonom a tortát. Spatulával szép egyenesre simítom a borítást. Minimum 2-3 órára hűtőbe rakom keményedni. Ekkor már kiveszem a hűtőből a fondant.
Amikor megkeményedett a külső máz, akkor nekikezdek a fondantnak. Porcukrozott felületen átgyúrom. Ha nagyon kemény, tegyük kicsit mikróba,alacsony fokozatra. Ha törik a máz, érdemes bevajazni a kezünket és azt beledolgozni. Ha nagyon ragad, akkor pedig porcukorral szilárdítjuk. Kb két milliméternyire nyújtjuk és bevonjuk vele a tortát.
Itt minden segítséget megkapunk ehhez: http://glazur.hu/ujdonsagok/fozosuli/hogyan-vonjuk-be-fondanttal-a-tortat
Amikor bevontam külön dolgoztam az aljával, amit aztán a zölddel bevont tálcára tettem. A tetejét csak köszöntés előtt helyeztem a házikó alsó részére. Itt megjegyezném, hogy a fondantra a figurákat és minden díszt a bevonó vajas mázzal ragasztottam oda. Ez hamar megköt. Illetve, ha van otthon méz, akkor egy kanál mézet egy kanál vízzel elkeverve, amikor feltettük a fondant mázat, akkor vékonyan a mézes vízzel megkenegethetjük. De éppenhogy csak egy picit. Ettől kevésbé izzad. 25 fok alatt hagyhatjuk kint is az asztalon, amíg kicsit megkeményedik a fondant és kiszárad. Ha nagyon meleg van, akkor mindenképp tegyük hűtőbe. De ügyeljünk arra, hogy a vaj ne olvadjon fel annyira, hogy elcsússzon a tortánk.
A végeredmény nagyon finom és felbecsülhetetlen! Jó szórakozást! És köszönöm Rebekának, hogy adott lehetőséget, megvalósítani a vágyamat! :)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)