2013. április 24., szerda

Paradicsomos gombócok


Megvallom most nehezebb időket élünk. Úgyhogy kiürítem a kamrát. Napról napra nehezebb a dolgom, ez eredményezte a tegnapi ebédünket is. Találtam krumplit, sűrített paradicsomot és egy kis sajtot. Én adtam a nevet is neki. Brillíroz i akartam: gnocchit terveztem, csak azt senki nem mondta előre milyen macerás a gnocchit megformázni, így születtek a gombócok.

Krumpligombóchoz:
Fél kg hámozott krumpli
2 ek. gríz
1 tojás
Csipet só
Annyi liszt, amennyit felvesz (nekem kb 25deka)

Szószhoz:
140 g sűrített paradicsom konzerv
1 fej vöröshagyma
1 és fél bögre a gombóc főzővizéből
1 tk oregánó
1 tk bazsalikom
Kakukkfű,só,bors, majoranna

Tetejére:
10-15 dkg sajt (amit találunk otthon)

A krumplit főzzük meg. Amikor kész, akkor nyomjuk szét krumplinyomóval, vagy villával. Szórjuk meg a grízzel és egy tálban hagyjuk így kihűlni. Kb 10 perc alatt kihűl,akkor belerakhatjuk a többi hozzávalót, a lisztet fokozatosan. Addig gyúrjuk, amíg már nem ragad a kezünkhöz(ha van otthon egy kis petrezselyem, lehet szárított is, akkor szórjunk bele egy teáskanállal). Ezután kb három egyforma darabba vágjuk, amit két ujjnyi vastagságúra sodrunk, és egy ujjnyi darabokra vágjuk. Ezután gömbölyítjük.

Amikor a tészta fele kész, akkor lobogó, forró, sós vízben kb 4 perc alatt kifőzzük. Leszűrjűk, de semmiképp ne öblítsük le vízzel, mert nem fog a szósz hozzátapadni.

A szószhoz a hagymát felkockázzuk, majd megdinszteljük olajon. Amikor üveges ráöntjük a paradicsomot és a tészta főzővizét. Közepes lángon hagyjuk rotyogni, és közben tegyük bele a fűszereket ízlés szerint.

 Kb tíz perc főzés után belekeverjük a kifőtt gombócokat és alaposan összekeverjük.
Kb egy-két perc összemelegítés után lezárjuk, és lefedjük legalább tízpercre. Addig lereszeljük a sajtot. Ha több fajta van, az nem baj, reszeljük össze, úgy még finomabb!
Ha állt egy kicsit a szószban a gombóc, egy kicsit összesűrűsödi, szedjünk ki és szórjuk meg alaposan sajttal.
Jó étvágyat!:)


2013. április 22., hétfő

Tejszelet házilag


Tegnap óta készülök sütni. Szerettem volna valami gyors, olcsó receptet. Nővéremtől kaptam sokféle alapanyagot, barátnőmtől pedig egy szilikon sütőpapírt, amit el lehet mosni. Mindenképpen ki akartam próbálni. A Sparban le volt árazva a vödörnyi magyar tejföl, így egyet tudtam: valami tejfölös lesz. Nen akartam sokáig bíbelődni, sok dolgom volt ma, úgyhogy sokára, de szerencsére kilyukadtam a házi tejszelet receptjénél a NoSaltyn. Már csak néhány változtatás kellett, és sikerült egy olcsó,de annál finomabb változatot összehozni. A krémje már-már olyan ízű,mint a túró. Mivel nővérem kislánya nem ehet csokit, ezért leteszteltem, csoki bevonat nélkül is isteni (ráadásul kevésbé maszatol;D).Nos, lássuk:

Tésztához:

4 tojás
15 dkg finomliszt
Fél cs. sütőpor
3 ek. holland kakaópor
2 ek. olvasztott vaj
2 ek. víz
12 dkg cukor
Csipet só

Krémhez:
2 dl habtejszín
6 ek. porcukor
20 dkg tejföl
2 cs. habfixáló

Tetejére:
10 dkg étcsoki (a legolcsóbb is megteszi)
3 dkg vaj

Elsőnek gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (közepes fokozat).
Válasszuk szét a tojások sárgáját a fehérjétől. A sárgákat keverjük habosra a cukorral, majd adjuk hozzá az olvasztott vajat és a vizet. Tovább habosítjuk, majd belekeverjük a csipet sóval kemény habbá vert fehérjét. Ezután egy külön tálba mérjük a lisztet, a kakaóport és a sütőport és elkeverjük. Végül a lisztes részt csomómentesen a tojásos masszához keverjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és mehet a sütőbe.kb tíz perc alatt készre sütjük (de tűvel, vagy fogpiszkálóval ellenőrizzük).

Ha kész, kihűtjük és lapjában kettévágjuk. Ezután jöhet a töltelék. Az alaposan lehűtött habtejszínt a porcukorral habbá verjük, mikor már majdnem teljesen kemény, hozzáadjuk a tejfölt és a habfixálókat. Ezekkel egész keményre verjük a krémet, majd azonnal az alsó piskótára kenjük. Kb ugyanolyan vastagon elkenjük és mehet rá a felső piskóta. Tegyük hűtőbe.

Vízgőz fölött egy tálba törjük a csokit és a vajat. Összeolvasztjuk és mehet a süti tetejére. Egy vajazókéssel egyenletesen elkenjük, majd minimum két órára hűtőbe tesszük.


Ez után már csak szeletelni kell. Én úgy szoktam, hogy mindig annyit vágok, amennyit épp eszünk, mert a piskóta könnyen kiszárad. Ráadásul, ha nem esszük meg rögtön, akkor olvadni kezd, így érdemes hűtőben tartani mindig. Jó étvágyat!!!:)

2013. április 11., csütörtök

Pizza - ahogy nálunk szeretjük


Régóta szerettem volna házi pizza receptet találni. Mivel imádom a pizzát, de a legolcsóbb hely is baromi drága,sőt szinte mindig van valami,ami nem ízlik rajta. Megtaláltam Limara pizza receptjét, aminek a tésztáját vettem alapul, magunknak persze azt is felezve.

Tésztához:
300 g liszt (ha van, akkor kenyérliszt)
2 evőkanál olaj
1 teáskanál só
1/2 teáskanál cukor
1 teáskanál oregánó
1 dkg élesztő
1,7dl langyos víz

Szószhoz:
140 g sűrített paradicsom
1 Fej vöröshagyma
1 teáskanál bazsalikom
Só, bors, kakukkfű

Feltétként:
Nálam valamilyen felvágott: szalámi vagy sonka
Ha van mehet a vékonyra vágott paradicsom, meg amit még szeretünk
És természetesen kb 25 dkg sajt

A tésztához a lisztet tálba mérjük, amibe mélyedést készítünk és beleszórjuk a többi hozzávalót. Összegyúrjuk, majd letakarva kb egy órát kelesztjük.
Addig elkészítjük a szószt. Kis olajon megdinszteljük a hagymát,majd ráöntjük a paradicsomot és egy kevés vizet (50ml). Megfűszerezzük,majd kb egy percig rotyogtatjuk, majd lezárjuk és félretesszük hűlni. Ekkor begyújtjuk a sütőt a legmagasabb fokozatra.

Amikor megkelt a tészta lisztezett felületen akkorára nyújtjuk amekkora a tepsink (közepes tepsi), de fél centinél ne legyen vékonyabb. Megkenjük a kihűlt szósszal, rátesszük a feltétet, majd berakjuk a sütőbe.

Akkor jó, ha a sajt a tetején megpirul. Ez sütőnként változó. Nálam nagyjából 10 perc.:-)
Jó étvágyat!!!